Rocky

Uutuus! Myös luomuna!
Rocky kaura Tilasiemen

Rocky on Etelä-Suomen kaura. Se on erinomainen vaihtoehto voimaperäiseen tuotantoon sekä tavanomaisessa että luomuviljelyssä.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksa, Nordsaat Saatzuchtgesellschaft. Lajike-edustaja Suomessa Plantanova Oy.
Kasvuaika
Rocky on hieman aikaisempi kuin Ivory tai Belinda.
Korsi
Rocky on suhteellisen lyhyt- ja tanakkakortinen.
Käyttötarkoitus
Rockyn sato soveltuu kotoiseen ja teolliseen rehukäyttöön, vientiin sekä suurimoksi.

Cultivar comparison

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Venla----------
Roope----------

Pakkaamot

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Riski Aki

Halikko / Salo