Akseli BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Kaura Akseli Tilasiemen
Akseli on nostanut aikaisen kauran sadot täysin uudelle tasolle ja haastaa sadontuottokyvyllään jopa myöhäisiä kauroja. Laadultaan Akseli on erinomainen rehukaura. Akselin avainominaisuuksiin kuuluu myös erittäin luja korsi ja hyvä taudinkestävyys. Akselin BORViljelyratkaisu
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal
Kasvinjalostus Oy
2009
Kasvuaika
Akseli on aikainen kaura, kasvuajaltaan se on Aslak-lajiketta hieman myöhäisempi, mutta Peppiä aikaisempi.
Sato
Akseli on kasvuaikaluokassaan ylivoimainen sadontuottaja. Se haastaa satoisuudellaan myös myöhäisemmät kauralajikkeet.
Laadultaan Akseli on erinomainen rehukaura. Hehtolitrapainollaan se kisaa markkinoilla olevien lajikkeiden kärkisijasta. Akselin rasvapitoisuus on niin ikään lajikkeiston huippua. Valkuaispitoisuus on satotasoon nähden erinomainen. Akselin kuoripitoisuus on aikaisten kaurojen alhaisimpia. Sen jyvä on pienehkö ja valkokuorinen.
Korsi
Akselin avainominaisuuksiin kuuluu erittäin luja korsi, joka on hieman pidempi kuin Pepin, saman mittainen kuin Eemelin.
Taudinkestävyys
Akselin laatua varmistaa hyvä taudinkestävyys. Se on lehtilaikun kestävyydeltään selvästi aikaisten kaurojen ykkönen. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
rehut
Akselin sato soveltuu erittäin hyvin kotoiseen ja teolliseen rehukäyttöön.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I,II,III,IV
Akseli soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Lujan kortensa ansiosta Akseli menestyy kauran päätuotantoalueen multavilla ja eloperäisillä mailla erinomaisesti. Hyvin rehevissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Anttilan pakkaamo, Anttila Jouko

Lappi

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki