Akseli BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Kaura Akseli Tilasiemen
Akseli on nostanut aikaisen kauran sadot täysin uudelle tasolle ja haastaa sadontuottokyvyllään jopa myöhäisiä kauroja. Laadultaan Akseli on erinomainen rehukaura. Akselin avainominaisuuksiin kuuluu myös erittäin luja korsi ja hyvä taudinkestävyys. Akselin BORViljelyratkaisu
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal
Kasvinjalostus Oy
2009
Kasvuaika
Akseli on aikainen kaura, kasvuajaltaan se on Aslak-lajiketta hieman myöhäisempi, mutta Peppiä aikaisempi.
Sato
Akseli on kasvuaikaluokassaan ylivoimainen sadontuottaja. Se haastaa satoisuudellaan myös myöhäisemmät kauralajikkeet.
Laadultaan Akseli on erinomainen rehukaura. Hehtolitrapainollaan se kisaa markkinoilla olevien lajikkeiden kärkisijasta. Akselin rasvapitoisuus on niin ikään lajikkeiston huippua. Valkuaispitoisuus on satotasoon nähden erinomainen. Akselin kuoripitoisuus on aikaisten kaurojen alhaisimpia. Sen jyvä on pienehkö ja valkokuorinen.
Korsi
Akselin avainominaisuuksiin kuuluu erittäin luja korsi, joka on hieman pidempi kuin Pepin, saman mittainen kuin Eemelin.
Taudinkestävyys
Akselin laatua varmistaa hyvä taudinkestävyys. Se on lehtilaikun kestävyydeltään selvästi aikaisten kaurojen ykkönen. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
rehut
Akselin sato soveltuu erittäin hyvin kotoiseen ja teolliseen rehukäyttöön.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I,II,III,IV
Akseli soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Lujan kortensa ansiosta Akseli menestyy kauran päätuotantoalueen multavilla ja eloperäisillä mailla erinomaisesti. Hyvin rehevissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto