Alku BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Alku on laadukas ja satoisa myllykauran tuotantoon erinomaisesti sopiva lajike. Luja korsi varmistaa laatua.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
2012
Kasvuaika
Alku on kasvuajaltaan melko myöhäinen lajike, mutta selvästi kuitenkin esim. laajasti viljeltyä Belindaa aikaisempi. Kokeissa Alku on ollut neljä päivää aikaisempi kuin Belinda ja tuleentumiseen tarvittava lämpösumma on noin 40°C pienempi kuin Belindalla.
Sato
Alku on erittäin satoisa kaura. Kasvuaikansa ja lujan kortensa ansiosta se on menestynyt erinomaisesti II- ja III-vyöhykkeillä tuottaen hyviä satoja. Karkeilla kivennäismailla Alku on ollut kasvuaikaluokkansa satoisimpia lajikkeita.
Alku-kauran sadon laatu on erinomainen ja lajike soveltuu erittäin hyvin elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi.
Tuhannen jyvän paino sekä hehtolitrapaino ovat hyvät ja kuoripitoisuus melko alhainen. Valkuaispitoisuus on satotasoon nähden hyvä eikä rasvapitoisuus nouse liian korkeaksi elintarvikekäyttöä ajatellen. Alku-kauran jyvä on valkoinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Alku on hyvin lujakortinen ja korren pituudeltaan Belindan mittainen lajike. Elintarvikekauran tuotantoon suositelluilla maalajeilla lakoontumisriski on vähäinen. Hyvin multavilla tai eloperäisillä mailla viljeltäessä kasvunsääteiden käyttö varmistaa satoa ja laatua.

Borealin eloperäisellä maalla toteuttamissa viljelyteknisissä kokeissa kasvunsääteen käyttö vähensi Alku-kauran lakoutumista, lisäsi sadon määrää ja vaikutti positiivisesti myös tuhannen jyvän painoon.

Taudinkestävyys
Alku-kauran taudinkestävyys on kaurojen keskimääräistä tasoa. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.

Alku-kauranBOR tuloksia Borealin kokeista (linkki)
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Alku soveltuu erittäin hyvin myllykauraksi ja vientiin.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II,III
Alku soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki