Alku BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Alku on laadukas ja satoisa myllykauran tuotantoon erinomaisesti sopiva lajike. Luja korsi varmistaa laatua.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
2012
Kasvuaika
Alku on kasvuajaltaan melko myöhäinen lajike, mutta selvästi kuitenkin esim. laajasti viljeltyä Belindaa aikaisempi. Kokeissa Alku on ollut neljä päivää aikaisempi kuin Belinda ja tuleentumiseen tarvittava lämpösumma on noin 40°C pienempi kuin Belindalla.
Sato
Alku on erittäin satoisa kaura. Kasvuaikansa ja lujan kortensa ansiosta se on menestynyt erinomaisesti II- ja III-vyöhykkeillä tuottaen hyviä satoja. Karkeilla kivennäismailla Alku on ollut kasvuaikaluokkansa satoisimpia lajikkeita.
Alku-kauran sadon laatu on erinomainen ja lajike soveltuu erittäin hyvin elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi.
Tuhannen jyvän paino sekä hehtolitrapaino ovat hyvät ja kuoripitoisuus melko alhainen. Valkuaispitoisuus on satotasoon nähden hyvä eikä rasvapitoisuus nouse liian korkeaksi elintarvikekäyttöä ajatellen. Alku-kauran jyvä on valkoinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Alku on hyvin lujakortinen ja korren pituudeltaan Belindan mittainen lajike. Elintarvikekauran tuotantoon suositelluilla maalajeilla lakoontumisriski on vähäinen. Hyvin multavilla tai eloperäisillä mailla viljeltäessä kasvunsääteiden käyttö varmistaa satoa ja laatua.

Borealin eloperäisellä maalla toteuttamissa viljelyteknisissä kokeissa kasvunsääteen käyttö vähensi Alku-kauran lakoutumista, lisäsi sadon määrää ja vaikutti positiivisesti myös tuhannen jyvän painoon.

Taudinkestävyys
Alku-kauran taudinkestävyys on kaurojen keskimääräistä tasoa. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.

Alku-kauranBOR tuloksia Borealin kokeista (linkki)
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Alku soveltuu erittäin hyvin myllykauraksi ja vientiin.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II,III
Alku soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto