Avenue

Uutuus! Myös luomuna!
Avenue -kaura

Ennennäkemätöntä satoisuutta!

Satoisuutensa ansiosta kauden kiinnostavin kaurauutuus. Avenue on monikäyttöinen lajike, jolla on suuri jyvä, hyvä kuivuudensietokyky ja korkea hehtaarikohtainen valkuaissato.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Satzucht Bauer GmbH & Co KG / Plantanova Oy
Kasvuaika
Kasvuajaltaan Belindaa aikaisempi ja viihtyy erityisesti eteläisimmillä viljelyvyöhykkeillä. Sopii kaikille maalajeille.
Sato
Satoisuutensa ansiosta kauden kiinnostavin kaurauutuus. Avenue on monikäyttöinen lajike, jolla on suuri jyvä, hyvä
kuivuudensietokyky ja korkea hehtaarikohtainen valkuaissato.
Lajike-esitteet
Viljelyohje
Voimaperäisessä viljelyssä Avenuen korrensäätelystä on huolehdittava. Lisäksi yleensä kauran manganilannoitus on tarpeen viljelyssä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Anttilan pakkaamo, Anttila Jouko

Lappi

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Santanummen pakkaamo, Sandelin Timo

Kodisjoki / Rauma

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto