Avenue

Uutuus! Myös luomuna!
Avenue -kaura

Ennennäkemätöntä satoisuutta!

Satoisuutensa ansiosta kauden kiinnostavin kaurauutuus. Avenue on monikäyttöinen lajike, jolla on suuri jyvä, hyvä kuivuudensietokyky ja korkea hehtaarikohtainen valkuaissato.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Satzucht Bauer GmbH & Co KG / Plantanova Oy
Kasvuaika
Kasvuajaltaan Belindaa aikaisempi ja viihtyy erityisesti eteläisimmillä viljelyvyöhykkeillä. Sopii kaikille maalajeille.
Sato
Satoisuutensa ansiosta kauden kiinnostavin kaurauutuus. Avenue on monikäyttöinen lajike, jolla on suuri jyvä, hyvä
kuivuudensietokyky ja korkea hehtaarikohtainen valkuaissato.
Lajike-esitteet
Viljelyohje
Voimaperäisessä viljelyssä Avenuen korrensäätelystä on huolehdittava. Lisäksi yleensä kauran manganilannoitus on tarpeen viljelyssä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Anttilan pakkaamo, Anttila Jouko

Lappi

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto