Donna BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Donna kaura Tilasiemen
Erittäin lujakortinen Donna on satoisa ja laadukas vaihtoehto elintarvike- ja vientikauran tuotantoon eteläisessä ja läntisessä Suomessa.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2016
Kasvuaika
Donna on myöhäinen kaura, kasvuajaltaan kuitenkin Belindaa hieman aikaisempi.
Sato
Donna on myöhäinen kauralajike, jonka sadontuottokyky on hyvä. Donna on Belindaa ja Rockya satoisampi. Elintarvikekauran päätuotantoalueella I- ja II-viljelyvyöhykkeillä Donna on yksi satoisimmista lajikkeista.
Donnan sadon laatu täyttää erinomaisesti myllyteollisuuden vaatimukset. Tuhannen jyvän paino on suurempi kuin Belindalla ja pienten eli alle 2 mm:sten jyvien osuus sadosta on vähäinen. Hehtolitrapaino on hyvä. Donna on myös hyvin ohutkuorinen ja jyvä on valkoinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Donna on markkinoiden lujakortisin kauralajike, vaikka sen korsi on hieman pidempi kuin Belindalla. Rehevissä kasvustoissa tai viljeltäessä Donnaa runsasmultaisilla mailla, kasvunsääteen käyttö varmistaa laadukasta satoa.
Taudinkestävyys
Donnan taudinkestävyys on hyvä. Siemenen peittaus ja tautientorjunta ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
vienti
Donnan sato soveltuu myllykauraksi ja vientiin.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II,III
Donna soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille, mutta se on parhaimmillaan nimenomaan elintarvikekauran viljelyyn suositelluilla savi- ja kivennäismailla. Hyvin rehevissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto