Donna BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Donna kaura Tilasiemen
Erittäin lujakortinen Donna on satoisa ja laadukas vaihtoehto elintarvike- ja vientikauran tuotantoon eteläisessä ja läntisessä Suomessa.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2016
Kasvuaika
Donna on myöhäinen kaura, kasvuajaltaan kuitenkin Belindaa hieman aikaisempi.
Sato
Donna on myöhäinen kauralajike, jonka sadontuottokyky on hyvä. Donna on Belindaa ja Rockya satoisampi. Elintarvikekauran päätuotantoalueella I- ja II-viljelyvyöhykkeillä Donna on yksi satoisimmista lajikkeista.
Donnan sadon laatu täyttää erinomaisesti myllyteollisuuden vaatimukset. Tuhannen jyvän paino on suurempi kuin Belindalla ja pienten eli alle 2 mm:sten jyvien osuus sadosta on vähäinen. Hehtolitrapaino on hyvä. Donna on myös hyvin ohutkuorinen ja jyvä on valkoinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Donna on markkinoiden lujakortisin kauralajike, vaikka sen korsi on hieman pidempi kuin Belindalla. Rehevissä kasvustoissa tai viljeltäessä Donnaa runsasmultaisilla mailla, kasvunsääteen käyttö varmistaa laadukasta satoa.
Taudinkestävyys
Donnan taudinkestävyys on hyvä. Siemenen peittaus ja tautientorjunta ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
vienti
Donnan sato soveltuu myllykauraksi ja vientiin.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II,III
Donna soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille, mutta se on parhaimmillaan nimenomaan elintarvikekauran viljelyyn suositelluilla savi- ja kivennäismailla. Hyvin rehevissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto