Matty

Uutuus! Myös luomuna!
Matty on satoisa ja laadukas kaura

Matty on satoisa ja laadukas kaura. Siinä yhdistyvät erittäin hyvä hehtolitrapaino suureen jyväkokoon ja pieneen kuoripitoisuuteen. Pikkujyvien määrä on vähäinen, eli jyvät pysyvät 2 mm seulan päällä.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksa, Nordsaat Saatzuchtgesellschaft
Kasvuaika
Matty on Belindaa noin päivän aikaisempi.
Sato
Matty on satoisa ja laadukas. Sillä on erittäin hyvä hehtolitranpaino yhdistettynä suureen jyväkokoon ja pieneen kuoripitoisuuteen. Pikkujyvien määrä on vähäinen, eli jyvät pysyvät 2 mm seulan päällä.
Lajike-esitteet
Korsi
Korrenlujuus on keskitasoa. Voimaperäisessä viljelyssä korrensääteen käyttö on suositeltavaa.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyys on hyvä.
Käyttötarkoitus
Mattyn ydinsato on suuri ja tämän ansiosta se soveltuu hyvin kauran kuorintaan rehuteollisuudessa ja suurimokauran raaka-aineeksi. Vienti-, rehu ja suurimokaurakäyttöön.
Viljelyohje
Etelä-Suomeen varmistamaan hyvää laatua.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Rohdaisten pakkaamo

Lappi / Rauma

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo