Matty

Uutuus! Myös luomuna!
Matty on satoisa ja laadukas kaura

Matty on satoisa ja laadukas kaura. Siinä yhdistyvät erittäin hyvä hehtolitrapaino suureen jyväkokoon ja pieneen kuoripitoisuuteen. Pikkujyvien määrä on vähäinen, eli jyvät pysyvät 2 mm seulan päällä.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksa, Nordsaat Saatzuchtgesellschaft
Kasvuaika
Matty on Belindaa noin päivän aikaisempi.
Sato
Matty on satoisa ja laadukas. Sillä on erittäin hyvä hehtolitranpaino yhdistettynä suureen jyväkokoon ja pieneen kuoripitoisuuteen. Pikkujyvien määrä on vähäinen, eli jyvät pysyvät 2 mm seulan päällä.
Lajike-esitteet
Korsi
Korrenlujuus on keskitasoa. Voimaperäisessä viljelyssä korrensääteen käyttö on suositeltavaa.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyys on hyvä.
Käyttötarkoitus
Mattyn ydinsato on suuri ja tämän ansiosta se soveltuu hyvin kauran kuorintaan rehuteollisuudessa ja suurimokauran raaka-aineeksi. Vienti-, rehu ja suurimokaurakäyttöön.
Viljelyohje
Etelä-Suomeen varmistamaan hyvää laatua.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Rohdaisten pakkaamo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Ollilan tila, Ollila Timo

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura