Niklas BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Niklas kaura Tilasiemen
Niklas on aikaisista kauroista sekä satoisin että isojyväisin ja haastaa myöhäisempiäkin lajikkeita myllykauran raaka-ainetuotannossa. Tämän laadukkaan, erityisesti myllykäyttöön soveltuvan kauran tuotanto on mahdollista koko Suomessa.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2014
Kasvuaika
Niklas on aikainen kaura, kasvuajaltaan päivän Eemeliä ja Meeriä myöhäisempi.
Sato
Niklas on yksi aikaisimmista kauralajikkeista. Satoisuus ja aikaisuus huomioiden Niklas on erittäin kilpailukykyinen sadon tuottaja myös lähes kymmenen päivää myöhäisempiin lajikkeisiin verrattuna.
Niklaksen sadon laatu on erinomainen. Tuhannen jyvän paino on aikaisista lajikkeista korkein ja se on useita myöhäisiä myllykauralajikkeita isojyväisempi. Alle 2 mm:sten jyvien osuus sadosta on pieni. Hehtolitrapaino on hyvä. Niklaksen valkuais- ja rasvapitoisuudet ovat keskimääräistä parempia. Niklaksen kuoripitoisuus on melko alhainen ja jyvä on valkoinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Niklaksen laonkestävyys on hyvä. Korsi on hieman pidempi, joka kuivissa oloissa on eduksi.
Taudinkestävyys
Niklaksen taudinkestävyys on aikaisten kaurojen keskimääräistä tasoa. Siemenen peittaus ja tautientorjunta ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Niklaksen sato soveltuu myllykauraksi, vientiin ja rehukauraksi.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IV
Niklas soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Niklas menestyy myös kauran päätuotantoalueen multavilla ja eloperäisillä mailla. Hyvin rehevissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Rohdaisten pakkaamo

Lappi / Rauma

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kerkkänen Matti

Puromäki, Liperi

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Pirilä Tommi

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Santanummen pakkaamo, Sandelin Timo

Kodisjoki / Rauma

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto