Niklas BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Niklas kaura Tilasiemen
Niklas on aikaisista kauroista sekä satoisin että isojyväisin ja haastaa myöhäisempiäkin lajikkeita myllykauran raaka-ainetuotannossa. Tämän laadukkaan, erityisesti myllykäyttöön soveltuvan kauran tuotanto on mahdollista koko Suomessa.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2014
Kasvuaika
Niklas on aikainen kaura, kasvuajaltaan päivän Eemeliä ja Meeriä myöhäisempi.
Sato
Niklas on yksi aikaisimmista kauralajikkeista. Satoisuus ja aikaisuus huomioiden Niklas on erittäin kilpailukykyinen sadon tuottaja myös lähes kymmenen päivää myöhäisempiin lajikkeisiin verrattuna.
Niklaksen sadon laatu on erinomainen. Tuhannen jyvän paino on aikaisista lajikkeista korkein ja se on useita myöhäisiä myllykauralajikkeita isojyväisempi. Alle 2 mm:sten jyvien osuus sadosta on pieni. Hehtolitrapaino on hyvä. Niklaksen valkuais- ja rasvapitoisuudet ovat keskimääräistä parempia. Niklaksen kuoripitoisuus on melko alhainen ja jyvä on valkoinen.
Korsi
Niklaksen laonkestävyys on hyvä. Korsi on hieman pidempi, joka kuivissa oloissa on eduksi.
Taudinkestävyys
Niklaksen taudinkestävyys on aikaisten kaurojen keskimääräistä tasoa. Siemenen peittaus ja tautientorjunta ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Niklaksen sato soveltuu myllykauraksi, vientiin ja rehukauraksi.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IV
Niklas soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Niklas menestyy myös kauran päätuotantoalueen multavilla ja eloperäisillä mailla. Hyvin rehevissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147190100279845,153,411,623,15601
Matty196751100299742,254,911,521,85353
Donna1365791001210138,954,211,521,75221
Harmony106448100269647,154,211,722,05109
Rocky356384100349239,653,911,822,05073
Obelix156331100219245,355,111,920,05140
Alku21631896169336,554,011,922,44964
Niklas17602991189741,354,413,323,44674
Avetron20596293299836,355,413,122,44684
Akseli44587494189233,655,313,323,04604
Riina19579790118834,855,213,423,34491
Venla10553493289735,555,314,423,34288
Roope----------
Belinda----------

Lähde: Luken viralliset lajikekokeet 2009 - 2016

Pakkaamot

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Juvonen Matti

Kutajärvi / Hollola

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Suokkaan pakkaamo, Suokas Petri

Kauhajoki

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Mustilan pakkaamo, Penttinen Tuomo

Pekola / Hattula

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto