Oiva BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Oiva on hyvin laadukas ja satoisa, myllykauran tuotantoon erinomaisesti sopiva lajike. Luja korsi varmistaa Oivan laatua.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2017
Kasvuaika
Oiva on kasvuajaltaan melko myöhäinen lajike, mutta useita muita myöhäisiä lajikkeita 2-3 päivää aikaisempi. Oivan tuleentumiseen tarvittava lämpösumma on 988 °C, joka on 35°C pienempi kuin Belindalla.
Sato
Oiva on kasvuaikaansa nähden erittäin satoisa kaura. Kasvuaikansa ja lujan kortensa ansiosta Oiva on menestynyt erinomaisesti II- ja III-vyöhykkeillä tuottaen hyviä satoja. Oiva sopii viljelyyn kaikille maalajeille.
Oiva-kauran sadon laatu on erinomainen. Lajike soveltuukin erittäin hyvin elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi. Tuhannen jyvän paino on riittävä, joten alle 2 mm:sten jyvien osuus sadosta on pieni. Oivan hehtolitrapaino on yksi kauralajikkeiden parhaita. Valkojyväinen Oiva on myös ohutkuorisimpia lajikkeita. Valkuaispitoisuus on satotasoon nähden hyvä ja rasvapitoisuus on suhteellisen alhainen.
Lajike-esitteet
Korsi
Oiva on hyvin lujakortinen ja korren pituudeltaan Belindan mittainen lajike. Elintarvikekauran tuotantoon suositelluilla maalajeilla lakoontumisriski on vähäinen. Hyvin multavilla tai eloperäisillä mailla viljeltäessä kasvunsääteiden käyttö varmistaa satoa ja laatua.

Borealin viljelyteknisissä kokeissa tautien (ruosteiden) torjunta lisäsi jonkin verran Oivan satoa. Myös hehtolitrapainoon oli tautien torjunnalla positiivinen vaikutus.

Taudinkestävyys
Oiva-kauran taudinkestävyys on kaurojen keskimääräistä tasoa. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Oiva on erinomainen lajike myllykauraksi ja vientiin.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II,III
Oiva soveltuu viljelyyn kaikille maa-lajeille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Riski Aki

Halikko / Salo

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto