Oiva BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Oiva on hyvin laadukas ja satoisa, myllykauran tuotantoon erinomaisesti sopiva lajike. Luja korsi varmistaa Oivan laatua.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2017
Kasvuaika
Oiva on kasvuajaltaan melko myöhäinen lajike, mutta useita muita myöhäisiä lajikkeita 2-3 päivää aikaisempi. Oivan tuleentumiseen tarvittava lämpösumma on 988 °C, joka on 35°C pienempi kuin Belindalla.
Sato
Oiva on kasvuaikaansa nähden erittäin satoisa kaura. Kasvuaikansa ja lujan kortensa ansiosta Oiva on menestynyt erinomaisesti II- ja III-vyöhykkeillä tuottaen hyviä satoja. Oiva sopii viljelyyn kaikille maalajeille.
Oiva-kauran sadon laatu on erinomainen. Lajike soveltuukin erittäin hyvin elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi. Tuhannen jyvän paino on riittävä, joten alle 2 mm:sten jyvien osuus sadosta on pieni. Oivan hehtolitrapaino on yksi kauralajikkeiden parhaita. Valkojyväinen Oiva on myös ohutkuorisimpia lajikkeita. Valkuaispitoisuus on satotasoon nähden hyvä ja rasvapitoisuus on suhteellisen alhainen.
Lajike-esitteet
Korsi
Oiva on hyvin lujakortinen ja korren pituudeltaan Belindan mittainen lajike. Elintarvikekauran tuotantoon suositelluilla maalajeilla lakoontumisriski on vähäinen. Hyvin multavilla tai eloperäisillä mailla viljeltäessä kasvunsääteiden käyttö varmistaa satoa ja laatua.

Borealin viljelyteknisissä kokeissa tautien (ruosteiden) torjunta lisäsi jonkin verran Oivan satoa. Myös hehtolitrapainoon oli tautien torjunnalla positiivinen vaikutus.

Taudinkestävyys
Oiva-kauran taudinkestävyys on kaurojen keskimääräistä tasoa. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Oiva on erinomainen lajike myllykauraksi ja vientiin.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II,III
Oiva soveltuu viljelyyn kaikille maa-lajeille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Riski Aki

Halikko / Salo

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto