Perttu

Uutuus! Myös luomuna!
Perttu kaura

Laadukas kaura myös erikoiskäyttöön

Tulossa rajoitetusti kevään 2020 kylvöille.

Perttu on aikaisista kauroista satoisin ja laadultaan erinomaisesti myllykauran raaka-ainetuotantoon sopiva lajike. Suhteellisen korkean betaglukaanipitoisuutensa ansiosta Perttu sopii myös kuitukauran tuotantoon.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Kasvilajikeluetteloon 2018.
Jalostaja Boreal Kasvinjalostus Oy, www.boreal.fi
Kasvuaika
Perttu on aikainen kaura, kasvuajaltaan päivän Akselia aikaisempi ja päivän Niklasta myöhäisempi.
Sato
Perttu on satoisin aikainen lajike. Se on Akselia aikaisempi, mutta Niklasta hieman myöhäisempi kaura. Perttu
nostaa satoisuudellaan aikaisten kaurojen kilpailukykyä myöhäisempiin lajikkeisiin nähden.

Pertun laatu on tasapainoisen hyvä. Tuhannen jyvän paino on aikaisten lajikkeiden parhaimmistoa. Alle 2 mmjyvien osuus sadosta on suhteellisen pieni. Hehtolitrapaino
on hyvä. Pertun rasva- ja betaglukaanipitoisuudet ovat keskimääräistä parempia. Perttu on ohutkuorinen ja Borealin omissa kuorintakokeissa se on käyttäytynyt
hyvin. Jyvä on valkoinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Perttu on lujakortinen lajike. Korsi on hieman lyhyempi kuin Niklaksen korsi.
Taudinkestävyys
Pertun taudinkestävyys on aikaisten kaurojen parhaimmistoa. Borealin omien Fusarium-testien mukaan Perttu ei ole kovin herkkä toksiinien kertymiselle. Siemenen peittaus ja tautientorjunta ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä. Hyvät viljelykäytännöt pienentävät toksiiniriskiä.
Käyttötarkoitus
Perttu soveltuu myllykauraksi, vientiin ja rehukauraksi.
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille I–IV.
Perttu soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Erityisen hyvin Perttu on menestynyt savimailla. Perttu on melko rehevä kasvutavaltaan, joten hyvin pensastuneissa tiheissä kasvustoissa kasvunsääteen käyttö varmistaa hyvälaatuisen sadon.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala