Roope BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Roope on satoisa, melko aikainen ja hyvälaatuinen kauralajike. Roope on viljelyvarma lajike, joka kestää myös kuivuutta. Se soveltuu sekä rehu- että elintarvikekäyttöön. Kasvuaikaluokkansa lajikkeista Roope on laadultaan erittäin hyvä rehukauraksi.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus
Oy
1996
Kasvuaika
Roope on melko aikainen kauralajike. Sen kasvuaika on kaksi päivää pidempi kuin Marika-lajikkeella, mutta selvästi lyhyempi kuin esim. Salo- ja Belinda-lajikkeiden kasvuaika.
Sato
Roope on kasvuaikaluokassaan varsin satoisa kaura. Se on merkittävästi satoisampi kuin Marika, Salo ja Suomi. Lajike on ollut satoisa kaikkina vuosina ja kaikilla maalajeilla.
Roopen valkuaispitoisuus on satotasoon nähden korkea, se on korkeampi kuin esim. Marika- ja Suomi-kaurojen. Roope tuottaa hyviä valkuais- ja ydinsatoja. Hehtolitrapainoltaan Roope on keskimääräinen. Roopen rasvapitoisuus on alhainen.

Roopen jyvä on keltakuorinen ja jyvän kuoripitoisuus on viljelyssä olevista lajikkeista alhaisimpia.
Korsi
Roope on keskimittainen lajike. Korrensäädekäsittely on Roopen kohdalla suositeltavaa.
Taudinkestävyys
.
Käyttötarkoitus
rehut
Roope sopii hyvin rehukäyttöön.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III
Roope menestyy hyvin kaikilla maalajeilla.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Venla----------
Roope----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti