Venla BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Kaura Venla Tilasiemen
Venla on satoisa, lujakortinen ja aikainen kaura. Venlan jyvä on valkokuorinen ja melko iso. Sen hehtolitrapaino on hyvä ja valkuaispitoisuus on korkea. Venlan sato soveltuu erinomaisen hyvin rehukäyttöön, mutta myös elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi sekä vientikauraksi. Venla sopii hyvin viljelyyn kaikille maalajeille. Venlan BORViljelyratkaisu
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
2007
Kasvuaika
Venla on aikainen lajike. Sen kasvuaika on noin 95 päivää.
Sato
Venla on satoisa aikainen lajike. Se on menestynyt hyvin kaikilla maalajeilla viljelyvyöhykkeillä I-IV. Erityisen hyvin Venla on menestynyt III- ja IV-viljelyvyöhykkeellä.
Venlan sadon laatu on hyvä. Sen valkuaispitoisuus on nykyisistä kauralajikkeista korkein ja Venla on myös erinomainen valkuaissadon tuottaja (kg/ha).
Venlan jyvä on valkokuorinen. Tuhannen siemenen paino on esim. Aslakia ja Roopea merkittävästi suurempi. Jyvän kuoripitoisuus on keskimääräinen ja hehtolitrapaino hyvä.

Korsi
Venla on lujakortinen lajike. Venlan korsi on pidempi kuin Aslak-kauran, mutta korsi on yhtä luja.
Taudinkestävyys
Yhtenäisissä oloissa tehtyjen havaintojen perusteella Venlan lehtilaikun kestävyys on parempi kuin muiden aikaisten lajikkeiden kestävyys. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Venlan sato soveltuu erinomaisen hyvin rehukäyttöön, mutta hyvien jyväominaisuuksiensa ansiosta myös elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi sekä vientikauraksi.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IV
Venla soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Hieman pidempikortisena lajikkeena se menestyy kuivissa oloissa ja kuivuudesta kärsivillä kasvualustoilla lyhytkortisempia lajikkeita paremmin.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147141101,525,998,045,052,911,723,15558
Matty196680100,927,797,442,154,411,521,75301
Donna186546101,310,8101,538,653,611,622,25158
Steinar2652598,57,699,136,252,711,822,45144
Harmony206316101,124,996,946,853,811,622,14985
Ringsaker10630396,126,897,334,255,012,122,44957
Obelix156258101,018,992,545,254,612,019,95088
Alku21625797,413,993,136,453,512,022,34914
Oiva12619898,218,694,938,654,912,321,74918
Perttu12609192,516,394,838,454,612,921,84829
Niklas20595592,416,697,341,053,913,423,14626
Avetron20588893,926,497,936,154,913,222,14628
Akseli45580094,518,391,433,454,813,422,74554
Venla2552694,127,0100,334,854,015,023,34264
Eemeli18513791,010,192,136,553,913,923,73962

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti