Venla BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Kaura Venla Tilasiemen
Venla on satoisa, lujakortinen ja aikainen kaura. Venlan jyvä on valkokuorinen ja melko iso. Sen hehtolitrapaino on hyvä ja valkuaispitoisuus on korkea. Venlan sato soveltuu erinomaisen hyvin rehukäyttöön, mutta myös elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi sekä vientikauraksi. Venla sopii hyvin viljelyyn kaikille maalajeille. Venlan BORViljelyratkaisu
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
2007
Kasvuaika
Venla on aikainen lajike. Sen kasvuaika on noin 95 päivää.
Sato
Venla on satoisa aikainen lajike. Se on menestynyt hyvin kaikilla maalajeilla viljelyvyöhykkeillä I-IV. Erityisen hyvin Venla on menestynyt III- ja IV-viljelyvyöhykkeellä.
Venlan sadon laatu on hyvä. Sen valkuaispitoisuus on nykyisistä kauralajikkeista korkein ja Venla on myös erinomainen valkuaissadon tuottaja (kg/ha).
Venlan jyvä on valkokuorinen. Tuhannen siemenen paino on esim. Aslakia ja Roopea merkittävästi suurempi. Jyvän kuoripitoisuus on keskimääräinen ja hehtolitrapaino hyvä.

Korsi
Venla on lujakortinen lajike. Venlan korsi on pidempi kuin Aslak-kauran, mutta korsi on yhtä luja.
Taudinkestävyys
Yhtenäisissä oloissa tehtyjen havaintojen perusteella Venlan lehtilaikun kestävyys on parempi kuin muiden aikaisten lajikkeiden kestävyys. Siemenen peittaus ja tautientorjuntaruiskutus ovat tarpeen, jos kauraa viljellään yksipuolisesti ja etenkin suorakylvössä.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
rehut
vienti
Venlan sato soveltuu erinomaisen hyvin rehukäyttöön, mutta hyvien jyväominaisuuksiensa ansiosta myös elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi sekä vientikauraksi.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IV
Venla soveltuu viljelyyn kaikille maalajeille. Hieman pidempikortisena lajikkeena se menestyy kuivissa oloissa ja kuivuudesta kärsivillä kasvualustoilla lyhytkortisempia lajikkeita paremmin.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Kuori %Ydinsato kg/ha
Avenue147144101,32697,844,953,011,623,25566
Matty196691100,727,897,442,054,611,521,85314
Bettina66615100,232,995,438,052,711,724,25079
Donna136530101,310,2101,638,853,811,521,75186
Steinar6642997,712,299,936,252,911,823,05026
Harmony156410101,023,996,446,853,911,622,35060
Rocky386351101,232,591,639,353,411,822,15040
Alku21627297,314,193,136,353,611,922,44933
Obelix156271100,819,392,445,154,811,920,05105
Oiva12618297,817,694,538,355,012,221,94905
Niklas17596892,116,697,441,154,013,323,34635
Avetron20589793,628,597,936,055,013,122,34637
Akseli47582794,317,991,733,454,913,222,84574
Riina19574891,49,288,334,754,913,423,24465
Meeri19563591,318,893,039,154,213,323,44356
Eemeli30525291,616,992,936,754,013,923,64071
Roope----------
Venla----------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti