Amaretto

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä Amaretto Tilasiemen

Esikuva satoisuudesta. Amaretto on vuodesta toiseen virallisen lajikelistan
satoisimpia kevätvehniä.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen, jalostaja Schweiger-Weizen-Gesellschaft. Lajikeomistaja Suomessa Plantanova Oy.
Kasvuaika
Amaretton kasvuaika on 105 päivää. Amaretto hyödyntää Suomen kesän optimaalisesti ja on kasvuajaltaan vain päivän Zebraa myöhäisempi, mutta n. 11 % satoisampi.
Sato
Amaretto on vuodesta toiseen virallisen lajikelistan satoisimpia kevätvehniä. Korkea sato kannattaa huomioida myös lannoituksen suunnittelussa. Suurijyväinen, kevätvehnien parhaimmistoa. Sakoluku on kestävä. Hehtolitrapaino on korkea ja valkuaispitoisuus on hieman keskitasoa matalampi. Valkuaisen laatu on leivontaominaisuuksiltaan erittäin hyvä.
Korsi
Korrenlujuus on hyvä. Voimaperäisessä viljelyssä korrensääteen käyttö on suositeltavaa.
Viljelyohje
Kasvuajan ja muiden viljelyominaisuuksiensa perusteella Amarettoa suositellaan viljelyyn lähinnä I-viljelyvyöhykkeelle ja II-vyöhykkeen edullisimmille alueille, mutta se on osoittanut satoisuutensa III vyöhykkeelle asti. Amaretto menestyy hyvin kaikilla kevätvehnän viljelyyn soveltuvilla maalajeilla eikä ole arka maan happamuudelle. Amaretto on viljelyvarma lajike ja sen kuivuudenkesto on omaa luokkaansa. Amaretto on ammattilaisen kevätvehnä. Osa typpilannoituksesta kannattaa antaa kasvustoon maitotuleentumisvaiheessa valkuaistason varmistamiseksi. Lannoitustasoa mietittäessä pitää ottaa huomioon Amaretton erittäin korkea satopotentiaali.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wicki---------
Wellamo---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto