Anniina BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä Anniina Tilasiemen
Viljelyvarmalla Anniinalla on aikaisuuteensa nähden hyvä sadontuottokyky. Anniinan valkuaispitoisuus on lajikkeiston korkein. Anniina on viljelyvarma vaihtoehto koko kevätvehnän viljelyalueelle.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
2001
Kasvuaika
Anniina on aikainen lajike. Se on aikaisin yleisesti viljelyssä oleva kevätvehnälajike.
Sato
Anniinassa yhdistyy poikkeuksellisen hyvällä tavalla aikaisuus, satoisuus ja korkea valkuaispitoisuus. Anniina on osoittautunut erittäin viljelyvarmaksi vaikeissakin kasvuolosuhteissa.
Hehtolitrapaino on Anniinalla erittäin korkea. Valkuaispitoisuus on selvästi korkeampi kuin monilla muilla yleisesti viljellyillä lajikkeilla. Leivontalaatu on hyvä. Sakolukuominaisuudet ovat lajikkeittemme keskitasoa.
Lajike-esitteet
Korsi
Anniinan korsi on lyhyehkö ja luja. Se on esim. Kruunun kortta lyhyempi. Kokeissa Anniina on lakoutunut erittäin vähän ja se onkin yksi lujakortisimmista vehnistä Suomessa.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyys yleisimpiä tauteja vastaan on kohtuullinen. Härmänkestävyys on melko hyvä, mm. Wellamoa selvästi parempi. Laikkutautien osalta kestävyys on ainoastaan tyydyttävä, samaa tasoa kuin Zebra. Ruosteiden kestävyys on melko hyvä, erityisesti keltaruosteen osalta tilanne on hyvä.
Käyttötarkoitus
leivonta
rehut
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille Aikaisuutensa ja muiden hyvien ominaisuuksiensa ansiosta Anniina on hyvä vaihtoehto kevätvehnänviljelyyn I-III-viljelyvyöhykkeillä. Kevätvehnän viljely on levinnyt viime vuosina myös
III-vyöhykkeelle, minne Anniina aikaisuutensa vuoksi on erittäin hyvä vaihtoehto.
Vyöhykeluokka I, II, III

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wicki---------
Wellamo---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto