Helmi BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Helmi on erittäin aikainen ja satoisa laatuvehnä erityisesti myllyvehnän tuotantoon koko kevätvehnän viljelyalueella.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2017
Kasvuaika
Helmi on yhtä aikainen kuin Anniina ja soveltuu viljelyyn Pohjois-Pohjanmaata myöden. Myöhäisemmän kasvuaikaluokan vehniin verrattuna Helmi tuottaa yhtä suuren sadon kuin Quarna neljä päivää aikaisemmin.
Sato
Helmillä on erittäin korkea satopotentiaali - virallisissa lajikekokeissa Helmi on ollut satoisin aikainen kevätvehnä lähes kaikilla koepaikoilla. III-vyöhykkeellä Helmi on satoisin, ja se erottuu muista aikaisista lajikkeista jo II-vyöhykkeeltä alkaen.
Helmin jyväkoko ja hehtolitrapaino ovat hyvää tasoa. Samoin valkuaispitoisuus ja sakoluku ovat hyvät.

Helmi on huippulaatuinen myllyvehnä, joka soveltuu erinomaisesti leipomoteollisuuden taikinankäsittelyprosesseihin. Kevätvehnien leivontalaatu analysoidaan Eviralla Luken määrittämistä virallisista lajikekokeista. Kokeissa muun muassa Helmin sitkon venyvyys on ollut hyvä ja venytysvastus erinomainen.

Lajike-esitteet
Korsi
Helmi on erittäin lujakortinen kevätvehnä. Pituudeltaan Helmi on keskimittainen.
Taudinkestävyys
Helmin pistelaikun ja ruskolaikun kestävyys on hieman parempi kuin muiden aikaisten vehnälajikkeiden. Tähkimisen aikaan tehty tautiruiskutus parantaa sadon määrää ja laatua: Borealin viljelyteknisissä kokeissa vuonna 2017 Helmin hehtolitapaino ja tuhannen jyvän paino nousivat tautiruiskutuksen ansiosta merkittävästi. Helmissä on esiintynyt fysiologisia laikkuja selvästi vähemmän kuin muissa aikaisissa lajikkeissa.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
leivonta
rehut
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IVe
Helmi soveltuu myös savimaille ja menestyy hyvin erilaisissa oloissa.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wellamo---------
Wicki---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot