Helmi BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Helmi kevätvehnä
Helmi on erittäin aikainen ja satoisa laatuvehnä erityisesti myllyvehnän tuotantoon koko kevätvehnän viljelyalueella.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2017
Kasvuaika
Helmi on yhtä aikainen kuin Anniina ja soveltuu viljelyyn Pohjois-Pohjanmaata myöden. Myöhäisemmän kasvuaikaluokan vehniin verrattuna Helmi tuottaa yhtä suuren sadon kuin Quarna neljä päivää aikaisemmin.
Sato
Helmillä on erittäin korkea satopotentiaali - virallisissa lajikekokeissa Helmi on ollut satoisin aikainen kevätvehnä lähes kaikilla koepaikoilla. III-vyöhykkeellä Helmi on satoisin, ja se erottuu muista aikaisista lajikkeista jo II-vyöhykkeeltä alkaen.
Helmin jyväkoko ja hehtolitrapaino ovat hyvää tasoa. Samoin valkuaispitoisuus ja sakoluku ovat hyvät.

Helmi on huippulaatuinen myllyvehnä, joka soveltuu erinomaisesti leipomoteollisuuden taikinankäsittelyprosesseihin. Kevätvehnien leivontalaatu analysoidaan Eviralla Luken määrittämistä virallisista lajikekokeista. Kokeissa muun muassa Helmin sitkon venyvyys on ollut hyvä ja venytysvastus erinomainen.

Lajike-esitteet
Korsi
Helmi on erittäin lujakortinen kevätvehnä. Pituudeltaan Helmi on keskimittainen.
Taudinkestävyys
Helmin pistelaikun ja ruskolaikun kestävyys on hieman parempi kuin muiden aikaisten vehnälajikkeiden. Tähkimisen aikaan tehty tautiruiskutus parantaa sadon määrää ja laatua: Borealin viljelyteknisissä kokeissa vuonna 2017 Helmin hehtolitapaino ja tuhannen jyvän paino nousivat tautiruiskutuksen ansiosta merkittävästi. Helmissä on esiintynyt fysiologisia laikkuja selvästi vähemmän kuin muissa aikaisissa lajikkeissa.
Käyttötarkoitus
elintarvikkeet
leivonta
rehut
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IVe
Helmi soveltuu myös savimaille ja menestyy hyvin erilaisissa oloissa.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Rohdaisten pakkaamo

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Ylistaron Maataloustarvike Oy, Mattila Arto

Ylistaro

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto