Jaarli

Uutuus! Myös luomuna!

Jaarli on satoisimpia päätyypin kevätvehnälajikkeita. Se soveltuu laatuominaisuuksiensa puolesta erinomaisesti myllyvehnälajikkeeksi vehnänviljelyn pääalueille.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy, linjanumero Bor 12664. Kasvilajikeluetteloon tulo 2017.
Kasvuaika
Jaarli on kasvuajaltaan päätyypin lajike ja pari päivää aikaisempi kuin Demonstrant.
Sato
Jaarli on satotasoltaan Demonstrantin luokkaa, mutta kasvuajaltaan pari päivää tätä aikaisempi. Jaarli on menestynyt hyvin koko kevätvehnän viljelyalueella Etelä-Pohjanmaata myöden.
Jaarlin jyväkoko on erittäin suuri, samalla tasolla myöhäisempien lajikkeiden tasolla. Myös hehtolitrapaino on Jaarlilla muita päätyypin lajikkeita korkeammalla tasolla. Melko korkea valkuaispitoisuus, hyvät sakolukuominaisuudet ja erinomainen sitkon laatu ovat omiaan parantamaan Jaarlin käyttökelpoisuutta myllyteollisuudessa.
Korsi
Jaarlin korsi on keskimittainen ja laonkestävä.
Jaarli soveltuu viljelyyn kaikille maa-lajeille. Parhaat sadot se on tuottanut karkeilla kivennäismailla.
Taudinkestävyys
Jaarlin taudinkestävyys on päätyypin lajikkeiden parhaimmistoa. Sekä kevätvehnän pistelaikkua että ruskolaikkua on esiintynyt Jaarlissa muita lajikkeita vähemmän. Myös keltaruostesaastunta on ollut erittäin vähäistä Jaarlilla.

Huolimatta hyvästä taudinkestävyydestä tautitorjunta on tuottanut merkittävän sadonlisän Jaarlilla. Myös hehtolitrapaino on kohonnut ja surkastuneiden jyvien määrä on vähentynyt tautitorjunnan ansiosta.
Käyttötarkoitus
Jaarli soveltuu erinomaisesti myllykäyttöön niin jyväominaisuuksiensa, valkuaispitoisuutensa kuin sitkon laadun perusteella.
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille I–III.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227
Jaarli---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Pertola Kalle

Lappi / Rauma