KWS Mistral

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä KWS Mistral, Tilasiemen

KWS Mistral tuo kaivattua uutta tuulta kevätvehnälajikkeisiin. Se on päätyypin kevätvehnä, eli sen kasvuaika on Zebran ja Wellamon luokkaan, mutta on päivän Demonstrantia lyhyempi. KWS Mistral on ollut 9% Amarettoa satoisampi. Se on korrenluja ja lisäksi sen tuhannen jyvän paino on yli 40 grammaa ja hlp on lajikkeiston korkein.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen, jalostaja KWS LOCHOW GMBH.
Edustaja Suomessa Raisioagro Oy.
Kasvuaika
Päätyypin kevätvehnä, kaksi päivää Amarettoa aikaisempi.
Sato
KWS Mistral erottuu muista lajikkeista satoisuudellaan. Se on ollut lajikekokeissa 9% Amarettoa satoisampi.
KWS Mistralin tuhannen jyvän ja hehtolitran painot ovat huippuluokkaa. Lajikkeen valkuaispitoisuus on hieman keskimääräistä pienempi, jos typpilannoitusta ei optimoida KWS Mistralille. Lajike luokitellaan Saksassa laadultaan A-tyypin vehnäksi (hyvä myllyvehnä).
Korsi
Erittäin korrenluja lajike, vaikka korren pituus on keskimääräistä pidempi.
Taudinkestävyys
Tautien torjunnassa on tarkkailtava viime vuosina yleistynyttä keltaruostetta ja tähkä on syytä suojata ruskolaikulta.
Viljelyohje
KWS Mistral hyötyy voimaperäisestä viljelystä. Se on antanut hyvän vasteen jaetulle typpilannoitukselle sadon määrässä ja valkuaispitoisuudessa. KWS Mistralin korsi on luja ja taudinkestävyys vähintään keskitasoa. On syytä kuitenkin varmistaa laonkestävyys pienellä annoksella kasvunsäädettä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral21652110358242,181,312,5226
Anabel166415104167536,279,112,1214
KWS Solanus216406105108844,380,813,2198
Licamero14628710458344,279,512,7211
Calixo236222105178641,878,512,4218
Amaretto566169105138938,979,111,9251
Wicki18610610677842,179,312,0284
Jaarli13588010248242,381,613,3263
Demonstrant25580310428236,779,512,9293
Helmi1156679768136,377,213,6243
Kreivi13563110248136,078,512,9318
Lennox14557610387840,879,113,4273
Quarna8556710208036,879,914,8276
Wellamo10552610228834,779,213,5268
Anniina550669708333,178,514,9264
Dafne---------

Lähde: Luken viralliset lajikekokeet 2009 - 2016

Pakkaamot

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Ollilan tila, Ollila Timo

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kivisen Pakkaamo Oy, Lintukangas Ville

Sääskjärvi / Iitti

Mustilan pakkaamo, Penttinen Tuomo

Pekola / Hattula

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Suokkaan pakkaamo, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto