KWS Mistral

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä KWS Mistral, Tilasiemen

KWS Mistral on päätyypin kevätvehnä. Se on päivän Demonstrantia aikaisempi.

KWS Mistral erottuu edukseen satoisuudellaan, hyvällä laonkestävyydellään sekä korkealla hehtolitranpainollaan ja yli 40 gramman tuhannen jyvän painollaan.

KWS Mistral oli mukana Yara Kotkaniemen lannoituskokeissa kasvukaudella 2017. Koetulosten perusteella KWS Mistralin lannoitukseen kannattaa panostaa, jotta lajikkeen parhaat puolet eli suuri sato ja vaatimukset täyttävä valkuaispitoisuus saadaan esille. Riittävällä typpilannoituksella hehtaarisato nousi yli 8 000 kilon ja valkuaispitoisuus lisääntyi runsaalla yhdellä %-yksiköllä.

KWS Mistral luokitellaan Saksassa A-vehnäksi eli myllyvehnäksi. Huippusatojen taustalla on kaksi tekijää, kasvuston suuri jyvämäärä pinta-alayksikköä kohden sekä suuri jyväkoko.

KWS Mistralin lannoituksella varmennetaan mahdollisimman suuri jyväluvun kehittyminen, kasvinsuojelulla ja korrensäätelyllä puolestaan iso jyväkoko.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen, jalostaja KWS LOCHOW GMBH.
Edustaja Suomessa Lantmännen Feed Oy.
Kasvuaika
Päätyypin kevätvehnä, kaksi päivää Amarettoa aikaisempi.
Sato
KWS Mistral erottuu muista lajikkeista satoisuudellaan. Se on ollut lajikekokeissa 9% Amarettoa satoisampi.
KWS Mistralin tuhannen jyvän ja hehtolitran painot ovat huippuluokkaa. Lajikkeen valkuaispitoisuus on hieman keskimääräistä pienempi, jos typpilannoitusta ei optimoida KWS Mistralille. Lajike luokitellaan Saksassa laadultaan A-tyypin vehnäksi (hyvä myllyvehnä).
Korsi
Erittäin korrenluja lajike, vaikka korren pituus on keskimääräistä pidempi.
Taudinkestävyys
Tautien torjunnassa on tarkkailtava viime vuosina yleistynyttä keltaruostetta ja tähkä on syytä suojata ruskolaikulta.
Viljelyohje
Kylvötiheys 650-700 itävää jyvää neliölle.

Typpilannoitus savimaalla 160 kg/ha mieluummin jakamalla. Kylvön yhteydessä annetaan 120 kg ja pintalevityksenä
40 kg. Lannoitustaso on säädettävä maalajin ja kokemusten
mukaan.

Kasvunsääteeksi CCC tai vastaava rikkakasviruiskutuksen yhteydessä. Toinen kasvunsääde voi olla tarpeen
ennen tähkälle tuloa sopivalla valmisteella. Kasvitautiruiskutus antaa parhaan vasteen, kun se tehdään heti tähkimisen jälkeen. Varmista hyvä teho ruskolaikkuun ja ruosteisiin.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Ollilan tila, Ollila Timo

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto