KWS Solanus

Uutuus! Myös luomuna!
KWS Solanus

KWS Solanus on mahdollisuus hyvän myllyvehnän tuotannossa. Hyvän valkuaispitoisuuden lisäksi KWS Solanuksen jyväkoko ja hehtolitrapaino ovat suuret. Kasvuajaltaan se on Amaretton luokkaan.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen lajike, jalostaja KWS LOCHOW GMBH.
Edustaja Suomessa Tilasiemen Oy.
Kasvuaika
Amaretton kasvuaikaluokkaa.
Sato
KWS Solanus on ollut lajikekokeissa 2 % Amarettoa satoisampi.
KWS Solanuksen tuhannen jyvän paino ja hehtolitran painoa ovat korkeita. Sen valkuaispitoisuus on keskimääräistä suurempi, lajikekokeiden keskiarvo 13,5 %.
KWS Solanuksessa on ainesta hyvälaatuiseksi myllyvehnäksi, jossa hyvän laadun lisäksi on suuri satopotentiaali. KWS Solanus lajikkeen myllykelpoisuus ja -laatu tullaan varmistamaan vuoden 2016 sadosta.
Korsi
Melko korrenluja lajike, vaikka korren pituus on Amaretton luokkaa.
Käyttötarkoitus
Myllyvehnäksi, vientiin tai rehuksi.
Viljelyohje
KWS Solanus hyötyy voimaperäisestä viljelystä. KWS Solanuksen korsi on Amarettoa lujempi mutta korrensäädekäsittely on tarpeen. Lajikkeen taudinkestävyys on erinomainen. Lajikekokeiden tautihavaintojen mukaan lehtilaikkutautien yhteismäärä on ollut pienempi kuin markkinoilla nyt olevien lajikkeiden. Kevätvehnässä tähkän ja ylimpien lehtien pysyminen puhtaana mahdollisimman pitkään on tärkeää ja sen vuoksi kasvitautikäsittelyn tarvetta ei KWS Solanuksessa pidä aliarvioida.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Riski Aki

Halikko / Salo

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto