KWS Solanus

Uutuus! Myös luomuna!
KWS Solanus

KWS Solanus on mahdollisuus hyvän myllyvehnän tuotannossa. Hyvän valkuaispitoisuuden lisäksi KWS Solanuksen jyväkoko ja hehtolitrapaino ovat suuret. Kasvuajaltaan se on Amaretton luokkaan.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen lajike, jalostaja KWS LOCHOW GMBH.
Edustaja Suomessa Tilasiemen Oy.
Kasvuaika
Amaretton kasvuaikaluokkaa.
Sato
KWS Solanus on ollut lajikekokeissa 2 % Amarettoa satoisampi.
KWS Solanuksen tuhannen jyvän paino ja hehtolitran painoa ovat korkeita. Sen valkuaispitoisuus on keskimääräistä suurempi, lajikekokeiden keskiarvo 13,5 %.
KWS Solanuksessa on ainesta hyvälaatuiseksi myllyvehnäksi, jossa hyvän laadun lisäksi on suuri satopotentiaali. KWS Solanus lajikkeen myllykelpoisuus ja -laatu tullaan varmistamaan vuoden 2016 sadosta.
Korsi
Melko korrenluja lajike, vaikka korren pituus on Amaretton luokkaa.
Käyttötarkoitus
Myllyvehnäksi, vientiin tai rehuksi.
Viljelyohje
KWS Solanus hyötyy voimaperäisestä viljelystä. KWS Solanuksen korsi on Amarettoa lujempi mutta korrensäädekäsittely on tarpeen. Lajikkeen taudinkestävyys on erinomainen. Lajikekokeiden tautihavaintojen mukaan lehtilaikkutautien yhteismäärä on ollut pienempi kuin markkinoilla nyt olevien lajikkeiden. Kevätvehnässä tähkän ja ylimpien lehtien pysyminen puhtaana mahdollisimman pitkään on tärkeää ja sen vuoksi kasvitautikäsittelyn tarvetta ei KWS Solanuksessa pidä aliarvioida.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral21652110358242,181,312,5226
Anabel166415104167536,279,112,1214
KWS Solanus216406105108844,380,813,2198
Licamero14628710458344,279,512,7211
Calixo236222105178641,878,512,4218
Amaretto566169105138938,979,111,9251
Wicki18610610677842,179,312,0284
Jaarli13588010248242,381,613,3263
Demonstrant25580310428236,779,512,9293
Helmi1156679768136,377,213,6243
Kreivi13563110248136,078,512,9318
Lennox14557610387840,879,113,4273
Quarna8556710208036,879,914,8276
Wellamo10552610228834,779,213,5268
Anniina550669708333,178,514,9264
Dafne---------

Lähde: Luken viralliset lajikekokeet 2009 - 2016

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Mustilan pakkaamo, Penttinen Tuomo

Pekola / Hattula

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Suokkaan pakkaamo, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto