KWS Solanus

Uutuus! Myös luomuna!
KWS Solanus

KWS Solanus on mahdollisuus hyvän myllyvehnän tuotannossa. Hyvän valkuaispitoisuuden lisäksi KWS Solanuksen jyväkoko ja hehtolitrapaino ovat suuret. Kasvuajaltaan se on Amaretton luokkaan.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen lajike, jalostaja KWS LOCHOW GMBH.
Edustaja Suomessa Tilasiemen Oy.
Kasvuaika
Amaretton kasvuaikaluokkaa.
Sato
KWS Solanus on ollut lajikekokeissa 2 % Amarettoa satoisampi.
KWS Solanuksen tuhannen jyvän paino ja hehtolitran painoa ovat korkeita. Sen valkuaispitoisuus on keskimääräistä suurempi, lajikekokeiden keskiarvo 13,5 %.
KWS Solanuksessa on ainesta hyvälaatuiseksi myllyvehnäksi, jossa hyvän laadun lisäksi on suuri satopotentiaali. KWS Solanus lajikkeen myllykelpoisuus ja -laatu tullaan varmistamaan vuoden 2016 sadosta.
Lajike-esitteet
Korsi
Melko korrenluja lajike, vaikka korren pituus on Amaretton luokkaa.
Käyttötarkoitus
Myllyvehnäksi, vientiin tai rehuksi.
Viljelyohje
KWS Solanus hyötyy voimaperäisestä viljelystä. KWS Solanuksen korsi on Amarettoa lujempi mutta korrensäädekäsittely on tarpeen. Lajikkeen taudinkestävyys on erinomainen. Lajikekokeiden tautihavaintojen mukaan lehtilaikkutautien yhteismäärä on ollut pienempi kuin markkinoilla nyt olevien lajikkeiden. Kevätvehnässä tähkän ja ylimpien lehtien pysyminen puhtaana mahdollisimman pitkään on tärkeää ja sen vuoksi kasvitautikäsittelyn tarvetta ei KWS Solanuksessa pidä aliarvioida.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wellamo---------
Wicki---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto