Quarna BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Quarna kevätvehnä
Quarna on satoisa lajike, mutta sen edut tulevat parhaiten esille laatupuolella. Jyväkoko on suuri ja hehtolitran paino sekä valkuaispitoisuus korkeat. Leivontalaadultaan Quarna on erittäin hyvä.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Quarnan on jalostanut Delley Seed and Plants Ltd.
Lajikeoikeudet Suomessa omistaa Boreal Kasvinjalostus
Oy.

2008
Kasvuaika
Quarna on melko aikainen lajike. Se on hieman Kruunua aikaisempi, mutta myöhäisempi kuin Anniina. Quarnan kasvuaika mahdollistaa sen viljelyn laajana Pohjanmaata myöden.
Sato
Kasvuajaltaan päätyypin kevätvehniin kuuluva Quarna on satoisa lajike. Sen satotaso on samaa luokkaa kuin Anniinalla. I-viljelyvyöhykkeellä Quarnan sato on ollut samaa tasoa kuin huomattavasti myöhäisemmän Zebran.
Quarnan edut tulevat parhaiten esille sen laatuominaisuuksissa. Jyvän ominaisuudet Quarnalla on hyvät: jyväkoko on keskimääräistä suurempi ja hehtolitrapaino on suurempi kuin Kruunulla. Valkuaispitoisuus Quarnalla on erittäin korkea, lähes Anniinan tasoa. Myös sakolukuominaisuudet ovat Quarnalla erinomaiset, jopa Kruunun tasoiset.
Koeleivonnoissa Quarnan sitkon määrä on ollut suuri ja sen suhde valkuaispitoisuuteen on ollut myllyjen esittämällä tasolla. Sitko laatu Quarnalla on erinomaista.
Lajike-esitteet
Korsi
Quarnan korsi on lyhyt ja laonkestävä.
Taudinkestävyys
Härmää on Quarnalla esiintynyt melko vähän ja sen härmänkestävyys on Anniinan luokkaa. Quarnan lehtilaikkutautien kestävyys on keskimääräistä Kruunun tasoa.
Käyttötarkoitus
leivonta
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille Quarna soveltuu viljeltäväksi vehnän pääviljelyalueella. Lyhyen korren vuoksi Quarnalla esiintyy kuivuudenherkkyyttä, joten lajiketta ei suositella poutiville lohkoille.
Vyöhykeluokka I, II,III

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Ollilan tila, Ollila Timo

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki