Quarna BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Quarna on satoisa lajike, mutta sen edut tulevat parhaiten esille laatupuolella. Jyväkoko on suuri ja hehtolitran paino sekä valkuaispitoisuus korkeat. Leivontalaadultaan Quarna on erittäin hyvä.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Quarnan on jalostanut Delley Seed and Plants Ltd.
Lajikeoikeudet Suomessa omistaa Boreal Kasvinjalostus
Oy.

2008
Kasvuaika
Quarna on melko aikainen lajike. Se on hieman Kruunua aikaisempi, mutta myöhäisempi kuin Anniina. Quarnan kasvuaika mahdollistaa sen viljelyn laajana Pohjanmaata myöden.
Sato
Kasvuajaltaan päätyypin kevätvehniin kuuluva Quarna on satoisa lajike. Sen satotaso on samaa luokkaa kuin Anniinalla. I-viljelyvyöhykkeellä Quarnan sato on ollut samaa tasoa kuin huomattavasti myöhäisemmän Zebran.
Quarnan edut tulevat parhaiten esille sen laatuominaisuuksissa. Jyvän ominaisuudet Quarnalla on hyvät: jyväkoko on keskimääräistä suurempi ja hehtolitrapaino on suurempi kuin Kruunulla. Valkuaispitoisuus Quarnalla on erittäin korkea, lähes Anniinan tasoa. Myös sakolukuominaisuudet ovat Quarnalla erinomaiset, jopa Kruunun tasoiset.
Koeleivonnoissa Quarnan sitkon määrä on ollut suuri ja sen suhde valkuaispitoisuuteen on ollut myllyjen esittämällä tasolla. Sitko laatu Quarnalla on erinomaista.
Lajike-esitteet
Korsi
Quarnan korsi on lyhyt ja laonkestävä.
Taudinkestävyys
Härmää on Quarnalla esiintynyt melko vähän ja sen härmänkestävyys on Anniinan luokkaa. Quarnan lehtilaikkutautien kestävyys on keskimääräistä Kruunun tasoa.
Käyttötarkoitus
leivonta
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille Quarna soveltuu viljeltäväksi vehnän pääviljelyalueella. Lyhyen korren vuoksi Quarnalla esiintyy kuivuudenherkkyyttä, joten lajiketta ei suositella poutiville lohkoille.
Vyöhykeluokka I, II,III

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wellamo---------
Wicki---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto