Sibelius

Uutuus! Myös luomuna!

Tasapainoinen, melko myöhäinen kevätvehnälajike.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Jalostaja Strube Research.
Edustaja Suomessa Plantanova Oy.
Kasvuaika
Amaretton luokkaa eli myöhäinen kevätvehnä.
Sato
Amarettoa hieman satoisampi.

Sibeliuksen tuhannen siemenen paino on reilusti yli 40 g. Hehtopaino on keskitasoa ja valkuainen keskimääräistä parempi. Sakoluku on hyvää keskitasoa.
Lajike-esitteet
Korsi
Sibelius on lujakortinen lajike. Korsi on KWS Mistralia ja KWS Solanusta lyhyempi.
Viljelyohje
Suositellaan Etelä-Suomeen vehnänviljelyalueelle. Parhaimmillaan Sibelius on savimailla. Voimaperäisessä viljelyssä kasvitaudit tulee torjua tähkien tultua esille. Korrensäätöön riittää CCC-käsittely rikkakasviruiskutuksen yhteydessä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wellamo---------
Wicki---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto