Sibelius

Uutuus! Myös luomuna!

Tasapainoinen, melko myöhäinen kevätvehnälajike.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Jalostaja Strube Research.
Edustaja Suomessa Plantanova Oy.
Kasvuaika
Amaretton luokkaa eli myöhäinen kevätvehnä.
Sato
Amarettoa hieman satoisampi.

Sibeliuksen tuhannen siemenen paino on reilusti yli 40 g. Hehtopaino on keskitasoa ja valkuainen keskimääräistä parempi. Sakoluku on hyvää keskitasoa.
Lajike-esitteet
Korsi
Sibelius on lujakortinen lajike. Korsi on KWS Mistralia ja KWS Solanusta lyhyempi.
Viljelyohje
Suositellaan Etelä-Suomeen vehnänviljelyalueelle. Parhaimmillaan Sibelius on savimailla. Voimaperäisessä viljelyssä kasvitaudit tulee torjua tähkien tultua esille. Korrensäätöön riittää CCC-käsittely rikkakasviruiskutuksen yhteydessä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Riski Aki

Halikko / Salo

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto