Wicki

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä Wicki Tilasiemen

Vihneellinen vehnä.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksa, jalostaja Cecobra Saksa. Wicki on valittu Suomessa jalostajan linjamateriaalista. Lajike-edustaja Suomessa Plantanova Oy.
Kasvuaika
Wicki on myöhäinen lajike, Amaretton kasvuaikaluokkaa.
Sato
Wicki on hivenen Amarettoa satoisampi. Sen sakoluvun kestävyys on erittäin hyvä.
Korsi
Wicki on äärimmäisen laonkestävä.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyys hyvä.
Viljelyohje
Etelä-Suomeen varmistamaan hyvää laatua.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wicki---------
Wellamo---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori