Charles

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Charles Tilasiemen

Charles on Null-lox ohra. 

Null-Lox –lajikkeet ovat Carlsbergin ja Heinekenin perinteisin menetelmin jalostamia kevätohria, jotka poikkeavat mallastusominaisuuksiltaan tavanomaisista mallasohrista.
Null-Lox lajikkeista puuttuu LOX entsyymi. Ominaisuus parantaa oluen säilyvyyttä ja vaahdon pysyvyyttä. Agronomisesti lajikkeet eivät poikkea nykyisistä mallasohrista.
Carlsberg ja Heineken ovat sitoutuneet tuottamaan kaiken brändi-oluensa Nullox-maltaista. Null-Lox lajikkeet ovat sopimusviljelyssä UK:ssa, Suomessa, Tanskassa, Ranskassa, Puolassa, Venäjällä ja Ukrainassa.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Tanskalainen Carlsbergin lajike.
Null-lox –lajikkeita viljellään Carlsbergin ja Heinekenin lisenssillä ja lajikkeita edustaa Suomessa Viking Malt. Null-lox –lajikkeita voi viljellä vain viljelysopimuksella Viking Maltin kanssa ja koko sato toimitetaan Viking Maltille. Tilasiemen tuottaa ja myy siemenet Viking Maltin sopimusviljelijöille.
Kasvuaika
Kasvuaika on Barken luokkaa tai jopa hieman aikaisempi.
Sato
Charles on hyvä mallasohria. Charlesin valkuaistaso on selvästi keskimääräistä matalampi. Lajikkeen erityisominaisuus on lox -entsyymin puuttuminen, mikä parantaa oluen säilyvyyttä.
Lajike-esitteet
Korsi
Kohtalaisen lujakortinen. Hyvissä kasvuoloissa pitää kuitenkin kiinnittää erityistä huomiota korrensäätöön.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyydeltään keskitasoinen lajikke. Toisinaan verkkolaikun oireita ilmennyt kasvun alkuvaiheessa, joten pieni tautiaineannos rikkatorjunnan yhteydessä saattaa kannattaa. Satotaso on täyttänyt oireista huolimatta odotukset.
Käyttötarkoitus
Mallasohra.
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille I-II sekä III-vyöhykkeen edullisimmille alueille. Suositellaan viljeltäväksi hyväkuntoisilla kivennäismailla. Ei sovellu happamille lohkoille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Pompe--------
Streif--------
Charles--------
Saana--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto