Harbinger BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Satoisa Harbinger on laadukas kotimainen mallasohra, jolle on kysyntää. Suomen oloihin jalostettu lajike on lujan kortensa ja hyvän taudinkestävyytensä ansiosta viljelyvarma lajike. Mallasohralle tärkeät laatuominaisuudet iso jyväkoko ja alhainen valkuaispitoisuus ovat niin ikään Harbingerillä kohdallaan. Hyvien viljely- ja laatuominaisuuksiensa ansiosta Harbinger on hyväksytty viralliseksi mallasohraksi Suomessa.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal
Kasvinjalostus Oy
2009
Kasvuaika
Harbinger on melko myöhäinen kaksitahoinen ohra. Sen kasvuaika on sama kuin Barken tai Annabellin.
Sato
Harbingerin sadontuottokyky on hyvä. Se on satoisuudeltaan mallasohrien parhaimmistoa. Virallisissa lajikekokeissa Harbinger on menestynyt hyvin viljelyvyöhykkeillä I-III ja kaikkina koevuosinaan. Myös käytännön viljelyksillä Harbinger on osoittanut sato- ja laatupotentiaalinsa.
Harbinger on tasainen, varma mallaslaadun tuottaja. Harbingerin tuhannen jyvän paino, hehtolitrapaino sekä I+II -lajitteiden osuus ovat melko korkeat. Valkuaispitoisuus on selvästi matalampi kuin useimpien muiden mallasohralajikkeiden. Harbinger tuottaa korkealaatuisen, mallasohrakelpoisen sadon erilaisissa kasvuolosuhteissa ja sen hyväksymisprosentti mallastuskäyttöön on ollut korkea.
Lajike-esitteet
Korsi
Harbinger on erittäin lujakortinen mallasohra. Korrenpituus on sama kuin Scarlettin tai NFC Tipplen.
Taudinkestävyys
Harbinger on täysin härmänkestävä lajike. Myös verkkolaikun kestävyys on hyvä. Tautientorjunta suositellaan tehtäväksi vain todellisen tarpeen ja asetetun satotavoitteen mukaisesti.
Käyttötarkoitus
mallastus
rehut
tärkkelystuotanto
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, IIIe
Harbinger soveltuu parhaiten viljeltäväksi hyväkuntoisilla savi- ja kivennäismailla. Kaksitahoiseksi ohraksi Harbinger sietää hyvin myös happamuutta.
hietamaat
kivennäismaat
savimaat

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Saana--------
Pompe--------
Streif--------
Charles--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Riski Aki

Halikko / Salo

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto