KWS Fantex

Uutuus! Myös luomuna!

Kaksitahoisten kovimpia sadontuottajia

Alkuperä ja lajikeoikeudet
KWS Lochow kasvinjalostajan lajike perustuu Sunshine x KWS Irina risteytykseen.
Kasvuaika
KWS Fantex on hieman Tippleä aikaisempi lajike.
Sato
Markkinoiden satoisin kaksitahoinen. Virallisissa lajikekokeissa se on vakuuttanut satoisuudellaan I-III vyöhykkeillä vuosittain. KWS Fantex on lujakortinen ja lyhytkortinen
lajike.
KWS Fantexin jyvä on laadukas. Sen täysjyvä-% eli 2,5 mm seulan päälle jäävien jyvien osuus on suuri ja hehtolitranpaino keskimääräinen. Lajikkeessa on hyvä tärkkelyspitoisuus ja laadultaan siinä on potentiaalia myös mallasohraksi.
Lajike-esitteet
Korsi
Hyvä laonkesto
Taudinkestävyys
KWS Fantex ei ole ollut erityisen arka kasvitaudeille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kgValk. %
KWS Fantex16679396,57,266,147,592,365,310,6
RGT Planet30657996,311,169,448,893,265,810,6
Fennica18644497,04,467,146,489,765,710,8
Uta11634895,25,770,852,993,065,710,8
Trekker46623095,712,567,547,687,866,511,0
Luhkas20622393,05,967,447,789,967,811,4
Arild15621090,09,080,248,291,369,412,0
KWS Irina18597996,61,764,848,391,764,010,9
Propino4594895,711,376,950,5-65,011,5
Harbinger5575695,54,469,945,887,666,911,7
NFC Tipple56566596,94,667,948,991,866,210,9
Vipekka115659562496,83,166,846,694,367,212,0
Popekka11563293,80,066,844,485,766,112,1
Repekka11558592,80,068,143,584,267,812,3
Saana---------
Charles---------
Streif---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto