KWS Fantex

Uutuus! Myös luomuna!

Huippusatoisa ja lujakortinen kaksitahoinen ohra

Alkuperä ja lajikeoikeudet
KWS Lochow kasvinjalostajan lajike perustuu Sunshine x KWS Irina risteytykseen.
Kasvuaika
KWS Fantex on hieman Tippleä aikaisempi lajike.
Sato
Markkinoiden satoisin kaksitahoinen. Virallisissa lajikekokeissa se on vakuuttanut satoisuudellaan I-III vyöhykkeillä vuosittain. KWS Fantex on lujakortinen ja lyhytkortinen
lajike.
KWS Fantexin jyvä on laadukas. Sen täysjyvä-% eli 2,5 mm seulan päälle jäävien jyvien osuus on suuri ja hehtolitranpaino keskimääräinen. Lajikkeessa on hyvä tärkkelyspitoisuus ja laadultaan siinä on potentiaalia myös mallasohraksi.
Lajike-esitteet
Korsi
Hyvä laonkesto
Taudinkestävyys
KWS Fantex ei ole ollut erityisen arka kasvitaudeille.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Charles--------
Saana--------
Pompe--------
Streif--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto