Luhkas

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Luhkas Tilasiemen

Luhkas on komean näköinen, isotähkäinen lajike, jonka sadontuottokyky on aikaisten kaksitahoisten lajikkeiden paras.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Luhkas on ranskalainen R.A.G.T:n jalostama lajike. Lajikeoikeudet Suomessa omistaa Tilasiemen Oy. Kasviljajikeluetteloon 2015.
Kasvuaika
Aikainen kaksitahoinen ohra.
Sato
Aikaisuudesta huolimatta Luhkasilla on erinomainen sadontuottokyky. Ruotsin puolella se on suosittu rehuohra. Siellä se on löytänyt paikkansa viljelykierrossa syysviljojen ja syysrapsin esikasvina.
Luhkasin jyvälaatu on erinomainen. Jyvä on suuri ja sato on painavaa. Aikaisuuden ja hyvän taudinkestävyyden ansiosta siitä saatiin viime kesänä erinomainen sato siemenviljelyksiltä. Kasvustot olivat pitkään vihreitä. Luhkasissa on tunnettu härmänkestävyystekijä MLO-geeni.
Lajike-esitteet
Korsi
Vahvakortinen.
Taudinkestävyys
Hyvä taudinkestävyys.
Käyttötarkoitus
Rehu
Viljelyohje
Aikaisuuden ansiosta Luhkas soveltuu Etelä-Suomessa syysviljojen esikasviksi ja Pohjanmaalla laaturehuohran tuottamiseen. Luhkasin tärkkelysominaisuudet ovat tutkimuksen kohteena. Luhkas antaa mahdollisuuden laajentaa puinti-ikkunaa aikaisempaan suuntaan. Korrenlujana ja taudinkestävänä lajikkeena siitä saa ensiluokkaisen sadon, joka voidaan puida täystuleentuneena ja kosteudeltaan matalana.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Pompe--------
Streif--------
Charles--------
Saana--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto