RGT Planet

Uutuus! Myös luomuna!

Mallasohra RGT Planet nostaa ohran viljelyn uudelle tasolle! RGT Planet on ranskalainen lajike. Se on ollut erittäin satoisa Suomessa ja satoisin kaksitahoinen kevätohra useissa Euroopan maissa. Satoisuuden ja hyvän laatunsa ansiosta RGT Planet on etenemässä Euroopan kärkiohraksi ja se on edennyt Euroopassa mallasohra-
listalle Ranskassa, Britanniassa ja Hollannissa. Suomessa RGT Planet hyväksyttiin mallasohraksi toukokuun lopussa 2017. RGT Planetia viljellään useissa Euroopan maissa ja suurimmat mallastamot ja panimot ovat ottaneet sen lajikelistoilleen.

 

Alkuperä ja lajikeoikeudet
RGT Planet on ranskalainen RAGT:n jalostama lajike. Se polveutuu Tamtam x Concerto risteytyksestä.
Kasvuaika
RGT Planetin kasvuaika on Barken luokkaa eli se ei ole myöhäisimmässä päässä oleva lajike.
Sato
RGT Planet on harvinaisen satovarma. Se on ollut satoisin tai satoisimpien lajikkeiden joukossa kaikissa Euroopan maissa missä sitä on testattu. Satoisuuden ja hyvän laatunsa ansiosta RGT Planet tulee olemaan Euroopan eniten viljelty lajike lähivuosina. RGT Planetin jyvien tuhannen siemenen paino on noin 50 grammaa ja täysjyvä % eli 2,5 mm seulan päälle jäävien jyvien osuus on ollut lajikekokeissa 95 %. Lisäksi kokeissa hehtolitrapaino on ollut keskimääräistä parempi. Valkuaispitoisuus on matalahko huippusatoisuuden vuoksi. Tärkkelyspitoisuus on ollut keskimääräistä parempi.
Lajike-esitteet
Korsi
Lujakortinen. Laonkestävyys on hyvä. Se on laonkestävämpi kuin Streif, vaikka pituus on samaa luokkaa.
Käyttötarkoitus
RGT Planet on edennyt Euroopassa mallasohralistalle Ranskassa, Britanniassa ja Hollannissa. Suomessa RGT Planet hyväksyttiin mallasohraksi toukokuun lopussa 2017. RGT Planetia viljellään useissa Euroopan maissa ja suurimmat mallastamot ja panimot ovat ottaneet sen lajikelistoilleen. Laatunsa puolesta RGT Planet on myös mainio rehuohra.
Viljelyohje
Tuottaakseen mahdollisimman suuren sadon RGT Planet vaatii 20 - 40 kg enemmän typpeä hehtaarille kuin vanhat lajikkeet.
Kertaruiskutuksella ennen tähkimistä voidaan varmentaa RGT Planetin huippu sadontuottokyky käsittelemällä kasvusto tautientorjunta-aineella ja pienellä kasvunsäädemäärällä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kg
RGT Planet12664996106949,866,5
Soulmate17655797106347,667
Fennica1465519866847,666,6
Melius1264779696852,167,4
Uta1164739687154,466,6
Luhkas1763349376849,368,6
Trekker2063169717705068,1
Iron2763119587147,667,7
Streif18615994137049,668,4
Fairytale17614495157443,567,5
Cerbinetta12605995106849,765,7
SW Mitja26604193137447,969
NFC Tipple4357639876850,767,3
Harbinger2057599647047,768,1
Barke10545196107549,669,2
Pompe-------
Charles-------
Saana-------

Lähde: Luken viralliset lajikekokeet 2008 - 2015

Pakkaamot

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Haapaniemen pakkaamo, Haapaniemi Antti

Sadonmaa / Punkalaidun

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Juvonen Matti

Kutajärvi / Hollola

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Mustilan pakkaamo, Penttinen Tuomo

Pekola / Hattula

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Pirilä Tommi

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Suokkaan pakkaamo, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Riski Aki

Halikko / Salo