RGT Planet

Uutuus! Myös luomuna!

Mallasohra RGT Planet nostaa ohran viljelyn uudelle tasolle! RGT Planet on ranskalainen lajike. Se on ollut erittäin satoisa Suomessa ja satoisin kaksitahoinen kevätohra useissa Euroopan maissa. Satoisuuden ja hyvän laatunsa ansiosta RGT Planet on etenemässä Euroopan kärkiohraksi ja se on edennyt Euroopassa mallasohra-
listalle Ranskassa, Britanniassa ja Hollannissa. Suomessa RGT Planet hyväksyttiin mallasohraksi toukokuun lopussa 2017. RGT Planetia viljellään useissa Euroopan maissa ja suurimmat mallastamot ja panimot ovat ottaneet sen lajikelistoilleen. RGT Planet on ollut Suomen viljellyin mallasohra vuonna 2018.

 

Alkuperä ja lajikeoikeudet
RGT Planet on ranskalainen RAGT:n jalostama lajike. Se polveutuu Tamtam x Concerto risteytyksestä. Satoisuuden ja hyvän laatunsa ansiosta RGT Planet tulee olemaan Euroopan eniten viljelty lajike lähivuosina.
Kasvuaika
RGT Planetin kasvuaika on Barken luokkaa eli se ei ole myöhäisimmässä päässä oleva lajike.
Sato
RGT Planet on harvinaisen satovarma. Se on ollut satoisin tai satoisimpien lajikkeiden joukossa kaikissa Euroopan maissa missä sitä on testattu.

RGT Planetin jyvien tuhannen siemenen paino on noin 50 grammaa ja täysjyvä % eli 2,5 mm seulan päälle jäävien jyvien osuus on ollut lajikekokeissa 95 %.
Lisäksi kokeissa hehtolitrapaino on ollut keskimääräistä parempi. Valkuaispitoisuus on matalahko huippusatoisuuden vuoksi. Tärkkelyspitoisuus on ollut keskimääräistä parempi.
Lajike-esitteet
Korsi
RGT Planetin laonkestävyys on hyvä. Se on laonkestävämpi kuin Streif, vaikka pituus on samaa luokkaa.
Käyttötarkoitus
RGT Planet on edennyt Euroopassa mallasohralistalle Ranskassa, Britanniassa ja Hollannissa. Suomessa RGT Planet hyväksyttiin mallasohraksi toukokuun lopussa 2017. RGT Planetia viljellään useissa Euroopan maissa ja suurimmat mallastamot ja panimot ovat ottaneet sen lajikelistoilleen. Laatunsa puolesta RGT Planet on myös mainio rehuohra.
Viljelyohje
Tuottaakseen mahdollisimman suuren sadon RGT Planet vaatii 20 - 40 kg enemmän typpeä hehtaarille kuin vanhat lajikkeet. Kertaruiskutuksella ennen tähkimistä voidaan varmentaa RGT Planetin huippu sadontuottokyky käsittelemällä kasvusto tautientorjunta-aineella ja pienellä kasvunsäädemäärällä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Streif--------
Charles--------
Saana--------
Pompe--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Rohdaisten pakkaamo

Lappi / Rauma

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Juvonen Matti

Kutajärvi / Hollola

Kallioharjun tila, Torila Ulla ja Mika

Orimattila

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pirilä Tommi

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto