Streif

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Streif Tilasiemen

Satoisa sopeutuva kaksitahoinen ohra. Suuri jyvä, hyvä korsi, aikaisin tuleentuva. Soveltuu rehuksi
ja tärkkelyksen tekoon. Ei mikään kompromissi, vaan kerrankin kaikki ominaisuudet kohdallaan!

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksa, jalostaja Saatzucht Streng GmbH.
Lajike-edustaja Plantanova Oy.
Kasvuaika
Streif on tuonut huippusadon entistä aikaisempaan kasvuaikaluokkaan. Kasvuajaltaan Streif on samaa luokkaa Annabellin kanssa ja selvästi esimerkiksi NFC Tippleä aikaisempi.
Sato
Huippusatoisa, myös käytännön oloissa. Streif on erittäin suurijyväinen lajike. Sen hehtolitrapaino on hyvä ja jyvä on rakenteeltaan vankka. Suurijyväisenä, aikaisena ja viihtyvänä kaksitahoisena lajikkeena Streif on tärkkelysohralajike.
Korsi
Streif on lujakortinen lajike.
Taudinkestävyys
Streif on taudinkestävä. Se säilyttää laatunsa tautipaineissa.
Käyttötarkoitus
Rehu- ja tärkkelysohra.
Viljelyohje
Streif soveltuu viljeltäväksi vyöhykkeille I-II, sekä III. Streif ei ole erityisen vaatelias lajike ja se on ollut happaman maan kokeissa paras kaksitahoinen lajike. Se soveltuu voimaperäiseen viljelyyn kotieläintiloille ja kasvinviljelytiloille. Kokemukset Streifin käytöstä tärkkelysteollisuudessa ovat myönteiset.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Charles--------
Saana--------
Pompe--------
Streif--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Anttilan pakkaamo, Anttila Jouko

Lappi

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto