Uta

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Uta Tilasiemen

Utan erityisominaisuus on hyvä happamuuden kesto. Se on satoisin kaksitahoinen ohra happamilla mailla.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Linjanumero NORD 11/2412
Saksa, jalostaja Nordsaat Saatzuchtgesellschaft.
Lajike-edustaja Plantanova Oy.
Kasvuaika
Noin päivän Streif lajiketta myöhäisempi mutta kaksi päivää Tippleä aikaisempi.
Sato
Uta on satoisa lajike, jonka erityisominaisuus on hyvä happamuuden kesto. Se on satoisin kaksitahoinen ohra happamilla mailla.
Suurijyväinen lajike jossa on keskimääräistä enemmän tärkkelystä. Hehtolitrapaino on korkea ja 2,5 mm seulan päälle jäävien jyvien osuus eli täysjyvä-% on ohralajikkeiston kärkeä.
Lajike-esitteet
Korsi
Uta on lujakortinen lajike.
Käyttötarkoitus
Rehu- ja tärkkelysohraksi.
Viljelyohje
Etelä-Suomeen ja Pohjanmaalle varmistamaan hyvä sato myös happamilla pelloilla.
Kylvötiheys voi olla hivenen keskimääräistä pienempi. Rakenteeltaan hyvässä kasvustossa UTA pystyy tuottamaan huippusadon hyvän jyväkoon ansiosta. Tämä voidaan varmistaa pienellä korrensäädemäärällä ja tautientorjunnalla ennen tähkimistä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gTäysjyvä %Hlp kg
KWS Fantex16675696,97,266,348,393,565,5
RGT Planet24654696,611,169,549,694,065,9
Fennica18640497,34,667,347,291,065,9
Uta11631395,56,370,953,695,266,0
Luhkas20618793,26,367,548,491,168,0
Arild15617690,29,280,348,892,769,6
Trekker36614396,411,767,548,590,966,8
Harbinger9566695,64,370,547,190,267,5
Vipekka11562497,03,866,947,395,867,4
Popekka11559794,00,666,945,187,166,4
NFC Tipple50556197,34,868,149,292,566,3
Repekka11555193,10,168,144,285,668,0
Barke5514395,07,375,149,892,168,4
Streif--------
Charles--------
Saana--------
Pompe--------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto