Alvari BOR

Uutuus! Myös luomuna!

Erittäin laadukas ja satoisa monitahoinen uutuus koko ohranviljelyalueelle

Alkuperä ja lajikeoikeudet
2015
Kasvuaika
Alvari on keskimyöhäinen monitahoinen, jonka kasvuaika virallisissa lajikekokeissa on ollut 88,5 päivää. Alvari on 3 päivää aikaisempi kuin Kaarle ja 5 päivää myöhäisempi kuin Aukusti.
Sato
Alvari on yksi markkinoiden satoisimmista monitahoisista ohrista, vaikka on 2-3 päivää aikaisempi kuin kilpailijansa. Sen sato on kilpailukykyinen myös useimpiin kaksitahoisiin lajikkeisiin verrattuna. Alvari on menestynyt virallisissa lajikekokeissa erittäin hyvin eri vuosina ja eri maalajeilla sietäen myös happamuutta.
Alvari on erittäin suurijyväinen. Sen keskimääräinen tuhannenjyvänpaino (45,4 g) on yhtä suuri kuin parhaiden monitahoisten lajikkeiden, Kaarlen ja Torian. Hehtolitranpaino (66,0 kg) on monitahoisten lajikkeiden paras. Huippusatoisana lajikkeena valkuaispitoisuus on keskimääräinen, kuitenkin korkeampi kuin myöhäisten lajikkeiden. Linjan tuottama valkuaissato hehtaaria kohden on monitahoisen lajikkeiston korkein.

Alvari soveltuu erinomaisesti rehuohran tuotantoon ja on myös potentiaalinen tärkkelysohra.
Lajike-esitteet
Korsi
Korsi on hyvin luja, sen lakoprosentti virallisissa kokeissa on ollut 8, samaa tasoa kuin esim. Kaarlen. Alvarin korsi on jonkin verran pidempi kuin muiden monitahoisten lajikkeiden.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyys ohran lehtilaikkutauteja vastaan on hyvä. Kestävyys rengaslaikkua vastaan erittäin hyvä ja verkkolaikun verkkotyyppiä vastaan on hyvä. Erityistä härmänkestävyyttä Alvarissa ei ole. Lehtilaikkutautien ja fysiologisten laikkujen yhteismäärä virallisissa kokeissa on ollut monitahoisten lajikkeiden alhaisimpia.
Käyttötarkoitus
rehut
tärkkelystuotanto
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille Suositellaan vyöhykkeille I, II, III, IVe.
Korkea satopotentiaali, hyvä korrenlujuus ja erinomainen taudinkestävyys sekä erinomainen jyvän laatu tekevät Alvarista erittäin kiinnostavan vaihtoehdon sekä rehu- että tärkkelysohran tuotantoon. Alvari on kiinnostava ja viljelyvarma vaihtoehto myös ohran eteläisillä viljelyalueilla, missä sen kilpailijoitaan lyhyempi kasvuaika mahdollistaa puinnin ajoissa esim. ennen syysvehnän kylvöä.

Vyöhykeluokka I, II, III, IVe

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %
Elmeri2673491,70,073,441,764,811,0
Toria8644092,114,675,544,766,411,3
Alvari20634689,98,086,444,665,311,7
Kaarle34633891,64,479,744,864,411,1
Uljas17623589,46,774,846,066,411,8
Aukusti56591185,215,382,642,364,612,0
Vertti19584884,24,471,542,965,312,0
Wolmari7583384,615,973,540,163,212,0
Brage6572388,715,877,137,764,912,0
Trym15567387,317,379,840,863,611,9

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Ollilan tila, Ollila Timo

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pirilä Tommi

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa