Elmeri BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Elmeri Tilasiemen
Erittäin satoisa Elmeri on lujakortinen monitahoinen ohra, joka sadon laadultaan soveltuu rehu- ja tärkkelyskäyttöön. Kasvuajaltaan se on melko myöhäinen. Elmerin BORViljelyratkaisu
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus
Oy
2009
Kasvuaika
Elmeri on keskimyöhäinen monitahoinen ohra. Se on hieman aikaisempi kuin Kunnari ja 2 päivää aikaisempi kuin Edvin ja Edel.
Sato
Elmeri on yksi lajikeluettelon satoisimmista monitahoisista ohrista. Virallisissa lajikekokeissa se on ollut mm. Kunnaria ja Edel-ohraa satoisampi, vaikka on näitä lajikkeita aikaisempi. Elmeri on menestynyt erittäin hyvin kaikilla viljelyvyöhykkeillä I-IVe.
Elmerin tuhannen jyvän paino ja täysjyväprosentti ovat hyvin korkeat. Hehtolitranpaino on lajikkeiston keskitasoa. Valkuaispitoisuus on samalla tasolla kuin muiden myöhäisten lajikkeiden. Tärkkelyspitoisuus on hyvin korkea. Korkean tärkkelyspitoisuuden ja ison jyväkoon ansiosta Elmeri on hyväksytty myös Altian tärkkelysohran sopimuslajikkeeksi.
Lajike-esitteet
Korsi
Elmeri on hyvin lujakortinen monitahoinen ohra. Virallisissa lajikekokeissa sen lakoprosentti on ollut alhainen, samaa tasoa kuin Edel-ohran.
Taudinkestävyys
Virallisissa kokeissa Elmerin härmänkestävyys on ollut erinomainen. Verkkolaikun kestävyys on niin ikään ollut erittäin hyvä. Rengaslaikkua vastaan Elmerillä ei ole erityistä kestävyyttä.
Käyttötarkoitus
rehut
tärkkelystuotanto
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IVe
Elmeri on menestynyt erittäin hyvin myös kaikilla maalajeilla. Borealin happaman maan kokeissa sen happamuudensietokyky on ollut erittäin hyvä.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %
Elmeri2673491,70,073,441,764,811,0
Toria8644092,114,675,544,766,411,3
Alvari20634689,98,086,444,665,311,7
Kaarle34633891,64,479,744,864,411,1
Uljas17623589,46,774,846,066,411,8
Aukusti56591185,215,382,642,364,612,0
Vertti19584884,24,471,542,965,312,0
Wolmari7583384,615,973,540,163,212,0
Brage6572388,715,877,137,764,912,0
Trym15567387,317,379,840,863,611,9

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto