Kaarle BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Kaarle Tilasiemen
Kaarlen erittäin korkea satopotentiaali, hyvä korrenlujuus ja erinomainen taudinkestävyys tuovat monitahoisen ohran viljelyyn selvää lisäarvoa. Kaarle on kiinnostava ja viljelyvarma vaihtoehto myös ohran eteläisillä viljelyalueilla, joilla perinteisesti on viljelty kaksitahoisia lajikkeita. Hyvin suuri jyväkoko ja melko korkea tärkkelyspitoisuus tekevät siitä on myös erittäin kiinnostavan tärkkelysohrakandidaatin.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2014
Kasvuaika
Kaarle on myöhäinen monitahoinen, jota suositellaan ensisijaisesti vyöhykkeille I-IVe. Sen kasvuaika on virallisissa lajikekokeissa ollut 92,8 päivää. Kaarlen kasvuaika on sama kuin esim. Toria-lajikkeen.
Sato
Kaarle on markkinoiden satoisin monitahoinen ohra, ja se pärjää satoisuudellaan myös suurimmalle osalle kaksitahoisia lajikkeita.

Kaarle on menestynyt erinomaisesti eri vuosina ja kaikilla viljelyvyöhykkeillä. Se sopeutuu hyvin myös eri maalajeille. Suurimmat satoerot Kaarlen hyväksi muihin lajikkeisiin nähden on muodostunut karkeilla kivennäismailla ja savimailla.

Kaarle on erittäin suurijyväinen lajike. Sen keskimääräinen tuhannen jyvän paino on korkeampi kuin minkään muun monitahoisen lajikkeen. Myös täysjyväprosentti (> 2.5 mm) on sekä virallisissa kokeissa että Borealin jalostajankokeissa ollut erittäin korkea.

Hehtolitrapaino on samalla tasolla kuin useimpien muiden myöhäisten monitahoisten lajikkeiden. Huippusatoisana lajikkeena valkuaispitoisuus on melko alhainen, mutta Kaarlen tuottama valkuaissato hehtaaria kohden on lajikkeiston korkeimpia.

Kaarle soveltuu erinomaisesti rehuohran tuotantoon ja on myös potentiaalinen tärkkelysohra.
Lajike-esitteet
Korsi
Kaarlen korsi on erittäin luja. Sen lakoprosentti (8 %) on virallisissa kokeissa ollut hyvin alhainen, samaa luokkaa kuin esim. Vildellä. Kaarlen korsi on hieman pidempi kuin useimpien muiden ohralajikkeiden.
Taudinkestävyys
Kaarlen taudinkestävyys on kokonaisuutena erittäin hyvä. Lehtilaikkutautien ja fysiologisten laikkujen yhteismäärä virallisissa kokeissa on ollut alhaisempi kuin minkään muun ohralajikkeen. Kestävyys verkkolaikkua sekä rengaslaikkua vastaan on erinomainen ja härmänkestävyys kohtalainen. Tyvi- ja lehtilaikkua Kaarlella on esiintynyt vähemmän kuin ohralajikkeissa keskimäärin.
Käyttötarkoitus
rehut
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IVe

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %
Elmeri2673491,70,073,441,764,811,0
Toria8644092,114,675,544,766,411,3
Alvari20634689,98,086,444,665,311,7
Kaarle34633891,64,479,744,864,411,1
Uljas17623589,46,774,846,066,411,8
Aukusti56591185,215,382,642,364,612,0
Vertti19584884,24,471,542,965,312,0
Wolmari7583384,615,973,540,163,212,0
Brage6572388,715,877,137,764,912,0
Trym15567387,317,379,840,863,611,9

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Riski Aki

Halikko / Salo

Saarela Ari

Lappi / Rauma

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ylistaron Maataloustarvike Oy, Mattila Arto

Ylistaro

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa