Vertti BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Vertti Tilasiemen
Vertissä yhdistyvät aikaisuus, erittäin luja korsi, hyvä taudinkestävyys sekä hyvä laatu.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
2015
Kasvuaika
Vertti on hyvin aikainen lajike. Kasvuaika virallisissa lajikekokeissa on ollut 83,6 pv, mikä on sama kuin Aukustin ja 3 päivää lyhyempi kuin Vilden.
Sato
Vertti on aikaisuus huomioiden hyvin satoisa, yhtä satoisa kuin Aukusti ja Wolmari. Se on menestynyt hyvin eri vyöhykkeillä ja maalajeilla, joskaan viljelyä poutivilla lohkoilla ei suositella. Vertti sietää myös happamuutta.
Vertin laatu on ehdottomasti aikaisten ohrien paras. Keskimääräinen tuhannenjyvänpaino (43,6 g), hehtolitranpaino (65,9 kg) ja täysjyväprosentti (84,8) virallisissa lajikekokeissa ovat huomattavasti korkeammat kuin muiden aikaisten lajikkeiden. Valkuaispitoisuus on keskimääräinen ja valkuaissato hieman korkeampi kuin esim. Aukustin ja Wolmarin. Tärkkelyspitoisuus on keskimääräistä hieman korkeampi.
Lajike-esitteet
Korsi
Korsi on erittäin luja, lakoprosentti virallisissa kokeissa ollut vain 8. Vertin korsi on hieman lyhyempi ja korrenlujuus merkittävästi parempi kuin muilla aikaisilla ohralajikkeilla.
Taudinkestävyys
Verkkolaikunkestävyys (verkkotyyppi) on erittäin hyvä, monitahoisten lajikkeiston paras. Myös kestävyys laikkutyypin verkkolaikkua sekä ohran tyvi- ja lehtilaikkua vastaan on melko hyvä. Lehtilaikkujen ja fysiologisten laikkujen yhteismäärällä arvioituna Vertin taudinkestävyys on yksi monitahoisten parhaimmista, merkittävästi parempi kuin esim. Aukustin ja Wolmarin.
Käyttötarkoitus
rehut
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille Vertti soveltuu koko ohranviljelyalueelle vyöhykkeille I - IV, menestyen parhaiten hyvät kosteussuhteet omaavilla lohkoilla.
Vyöhykeluokka I, II, III, IV

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %
Kaarle21646192,24,680,345,164,311,0
Alvari20637190,07,586,644,865,311,7
Uljas13636989,24,674,545,366,211,8
Toria17628691,215,176,644,266,211,2
Elmeri5627490,54,873,641,464,711,0
Brage8613787,89,677,837,865,211,7
Aukusti46593584,814,983,142,564,711,9
Vertti19588884,33,271,843,065,412,0
Wolmari10577484,819,274,440,063,012,1
Trym24576587,018,481,240,463,311,9

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Länne Heikki

Lappi / Rauma

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Pirilä Tommi

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto