Wolmari BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Wolmari Tilasiemen
Wolmari on aikainen monitahoinen ohra, jossa yhdistyvät huippusato, luja korsi sekä hyvä taudinkestävyys erityisesti verkkolaikkua vastaan. Wolmarin BORViljelyratkaisu
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus
Oy
2010
Kasvuaika
Wolmari on aikainen monitahoinen ohra. Se on ainoastaan päivän Voittoa ja Pilviä myöhäisempi.
Sato
Aikaisuuteensa nähden Wolmari on hämmästyttävän satoisa. Satoero pidempään markkinoilla olleisiin aikaisiin monitahoisiin ohriin on yli 10 %. Wolmari kilpailee satoisuudessaan jopa useiden myöhäisten monitahoisten ohrien kanssa.

Wolmari on menestynyt koko monitahoisen ohran viljelyalueella, suhteellisesti parhaiten vyöhykkeillä II-IVe, ja eteläisessäkin Suomessa se tarjoaa satoisana ja aikaisena lajikkeena tuottoisan vaihtoehdon esim. syysviljojen ja -öljykasvien esikasviksi.
Laadultaan Wolmari on erittäin hyvä rehuohra. Sen tuhannen jyvän paino on melko korkea ja hehtolitranpaino yleisesti viljeltyjen aikaisten ohrien tasolla. Valkuaispitoisuus on korkea satotaso huomioiden melko hyvä.
Lajike-esitteet
Korsi
Wolmari on hyvin lujakortinen. Korsi on jonkin verran lyhyempi kuin monitahoisten ohrien korsi keskimäärin.
Taudinkestävyys
Virallisissa lajikekokeissa Wolmarissa on esiintynyt verkkolaikkua oleellisesti vähemmän kuin missään muussa nykyisin viljelyssä olevassa aikaisessa lajikkeessa. Wolmarin kestävyys rengaslaikkua ja härmää vastaan on myös ollut hyvä. Tautientorjuntaa suositellaan, jos sato-odotukset ovat korkeat. Yksipuolinen ohranviljely ja etenkin suorakylvö korostavat tautitorjunnan merkitystä.

WolmarinBOR tuloksia (linkki)
Käyttötarkoitus
rehut
tärkkelystuotanto
Wolmari soveltuu hyvin rehuohran tuotantoon.
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I, II, III, IV
Wolmari on menestynyt hyvin kaikilla maalajeilla sietäen myös happamuutta.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %
Elmeri2673491,70,073,441,764,811,0
Toria8644092,114,675,544,766,411,3
Alvari20634689,98,086,444,665,311,7
Kaarle34633891,64,479,744,864,411,1
Uljas17623589,46,774,846,066,411,8
Aukusti56591185,215,382,642,364,612,0
Vertti19584884,24,471,542,965,312,0
Wolmari7583384,615,973,540,163,212,0
Brage6572388,715,877,137,764,912,0
Trym15567387,317,379,840,863,611,9

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Kerkkänen Matti

Puromäki, Liperi

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Pyhäselän pakkaamo, Laukkanen Jouko

Hammaslahti

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki