KWS Binntto BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Alkuperä ja lajikeoikeudet
KWS Binntto on saksalaisen KWS Lochow GMBH:n
jalostama hybridilajike. Lajikeoikeudet Suomessa
omistaa Boreal Kasvinjalostus Oy.
on
Sato
Satopotentiaaliltaan KWS Binntto ja KWS Livado pitävät virallisten lajikekokeiden (2009–2016) paalupaikkaa rukiissa - hyvä sato perustuu hybridilajikkeiden elinvoimaan.

Saksalaisen KWS Lochowin jalostamilla uuden sukupolven hybrideillä on täydellisen heteroosin tuoma satolisä, koska lajikkeisiin ei lisätä enää populaatiolajiketta (kts. PollenplusTM -lajike).

PollenplusTM
Saksalainen KWS Lochow GMBH on hybridirukiin jalostuksen uranuurtajia. Hybridirukiin jalostustaan he kehittävät jatkuvasti ja yksi merkittävistä edistysaskelista on ollut PollenplusTM -lajikkeiden tulo markkinoille.

PollenplusTM -lajikkeisiin on tuotu jalostuksen keinoin ominaisuus, joka lisää siitepölyn muodostumista. Suuremman siitepölyn muodostumisen vuoksi torajyvän esiintymisriski on pienempi kuin tavanomaisilla hybrideillä. PollenplusTM -hybridilajikkeisiin ei enää lisätä populaatiolajiketta turvaamaan siitepölyn muodostumista, kuten yleisesti tehdään muilla kuin PollenplusTM -lajikkeilla. Näin lajikkeiden satopotentiaali on myös suurempi.
Korsi
KWS Binntton korsi on lyhyehkö. Laonkestävyydeltään KWS Binntto on Suomessa markkinoilla olevien hybridirukiiden parhaimmistoa.

Hybridilajikkeelle on ominaista, että se pensoo runsaasti. Mikäli kasvusto on ylitiheä, se lakoontuu herkästi, joten oikeasta kylvömäärästä on huolehdittava ja tiheässä kasvustossa lako torjuttava.

Taudinkestävyys
Hybridirukiiden uutta sukupolvea edustava KWS Binntto on taudinkestävyydeltään aiempia hybridirukiita parempi. Härmää tavataan vähän tai ei lainkaan, lisäksi kestävyydet rengaslaikkua ja ruskearuostetta vastaan ovat
hyvät. Etenkin ruskearuosteen kestävyyden parantumisen vuoksi, kasvukauden tautiruiskutuksia ei tarvita. On kuitenkin tärkeää seurata tautipaineen kehitystä ja kovassa paineessa torjua taudit, kun tavoitellaan korkeaa satotasoa.

KWS Binntto on ns. PollenplusTM lajike, jolloin sen siitepölyn muodostus on runsaampaa kuin
tavanomaisten hybridilajikkeiden, kuten esimerkiksi Evolo, SU Allawi ja SU Performer. Siitepölyn runsas muodostuminen vähentää torajyvän esiintymisriskiä. Rajallisten Suomen virallisten lajikekokeiden vuoksi lumihomeen kestävyyttä tutkitaan edelleen. Hybridilajikkeet versovat syksyllä runsaasti ja reheville kasvustoille
suositellaan aina lumihometorjuntaa.

Käyttötarkoitus
Myllykäyttö
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille KWS Binntto soveltuu muiden hybridien tapaan viljelyyn eteläiseen Suomeen, menestyen parhaiten savi-, hiesu- ja hietamailla. Hybridirukiin menestyksekäs viljely perustuu oikeaan viljelytapaan. Hybridilajikkeille ominainen korkea sato perustuu ns. hybridivaikutukseen; kasvi tuottaa runsaasti versoja ja tähkiä, tähkät ovat suuria ja siemenen koko suuri. Hybridilajikkeen mahdollistama korkea sato saavutetaan, kun se kylvetään oikeaan aikaan, käytetään oikeaa kylvösiemenmäärää, kylvetään oikeaan syvyyteen ja huolehditaan, että pellon kasvukunto on hyvä.
Vyöhykeluokka I - II
KWS Binntton talvenkestävyys on koetulosten perusteella hyvä. Suomen virallisten lajikekokeiden (2009–2016) tuloksissa sen talvituho oli hienoisesti hybridilajikkeiden alhaisin.
hiesu
hietamaat
savimaat

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haTalvituho %Lako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
SU Performer12732418,434,111535,774,88,9243
KWS Binntto11729019,319,310936,171,99,7215
KWS Livado11720816,929,911634,874,29,9211
SU Cossani5703612,010,011436,575,19,5209
KWS Bono5681817,435,011334,675,110,0205
Dankowskie Agat27587119,228,412234,973,410,5187
Reetta40567013,132,513630,874,210,8177
Palazzo---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto