Rubinia BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Timotei Rubinia Tilasiemen
Rubinia tuo timotein lajikevalikoimaan lisää satoisuutta ja erinomaista talvenkestävyyttä.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
Sato
Rubinia on erittäin satoisa timotei. Rubinian kuiva-ainesato on ollut korkea virallisissa lajikekokeissa eri-ikäisissä nurmissa ja eri viljelyvyöhykkeillä. Se on satoisuudeltaan Grindstadin tasolla ja pärjää sadontuottokyvyllään myös muille virallisissa lajikekokeissa olleille timoteilajikkeille.
Rubinian jälkikasvukyky on erittäin hyvä, jolloin sato eri niittokerroilla on ollut korkea. Rubinia sopiikin hyvin kolmen niiton korjuutaktiikkaan.

Rubinian sadon laatu on hyvä, kun niitot tehdään ajoissa. Rehun D-arvo on hieman korkeampi kuin virallisten lajikekokeiden mittarilajikkeella Grindstadilla ensimmäisessä niitossa. Jälkikasvussa Rubinian D-arvo on mittarilajikkeeseen (Grindstad) verrattuna selvästi korkeampi.
Lajike-esitteet
Käyttötarkoitus
rehunurmi
Viljelyohje
Vyöhykeluokka I,II,III,IV
Talvenkestävyydeltään Rubinia on timoteilajikkeiden parhaimmistoa. Virallisissa lajikekokeissa sen talvituhoprosentti on ollut 2,8 % (2014), mikä on pienimpiä talvituhoja virallisten lajikekokeiden tuloksissa timoteiden osalta.

Lajikevertailu

LajikeSato kg/haTalvituho %Sato 1v kg/haSato 2v kg/haSato 3v kg/haValk.sato kg/haD-arvo 1. niittoD-arvo 2. niittoD-arvo 3. niitto
Grindstad116053,61268811152105191467667645709
Diandra114795,91263210775105391434673644712
Switch113235,31206510974104351436665632704
Rubinia111633,21195510841102631449676667712
Nuutti109423,61170010540100761425680674722
Uula107182,2115261037197741424681695722
Hertta107062,8118671029994501442680680726
Tammisto II106953,5120241009696981413679674723
Tenho106605,411393992698741400676673713
Tuure105682,9115241025795301392688687719

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo