Anniina BOR

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä Anniina Tilasiemen
Viljelyvarmalla Anniinalla on aikaisuuteensa nähden hyvä sadontuottokyky. Anniinan valkuaispitoisuus on lajikkeiston korkein. Anniina on viljelyvarma vaihtoehto koko kevätvehnän viljelyalueelle.
Alkuperä ja lajikeoikeudet
Boreal Kasvinjalostus Oy
2001
Kasvuaika
Anniina on aikainen lajike. Se on aikaisin yleisesti viljelyssä oleva kevätvehnälajike.
Sato
Anniinassa yhdistyy poikkeuksellisen hyvällä tavalla aikaisuus, satoisuus ja korkea valkuaispitoisuus. Anniina on osoittautunut erittäin viljelyvarmaksi vaikeissakin kasvuolosuhteissa.
Hehtolitrapaino on Anniinalla erittäin korkea. Valkuaispitoisuus on selvästi korkeampi kuin monilla muilla yleisesti viljellyillä lajikkeilla. Leivontalaatu on hyvä. Sakolukuominaisuudet ovat lajikkeittemme keskitasoa.
Lajike-esitteet
Korsi
Anniinan korsi on lyhyehkö ja luja. Se on esim. Kruunun kortta lyhyempi. Kokeissa Anniina on lakoutunut erittäin vähän ja se onkin yksi lujakortisimmista vehnistä Suomessa.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyys yleisimpiä tauteja vastaan on kohtuullinen. Härmänkestävyys on melko hyvä, mm. Wellamoa selvästi parempi. Laikkutautien osalta kestävyys on ainoastaan tyydyttävä, samaa tasoa kuin Zebra. Ruosteiden kestävyys on melko hyvä, erityisesti keltaruosteen osalta tilanne on hyvä.
Käyttötarkoitus
leivonta
rehut
Viljelyohje
Suositellaan vyöhykkeille Aikaisuutensa ja muiden hyvien ominaisuuksiensa ansiosta Anniina on hyvä vaihtoehto kevätvehnänviljelyyn I-III-viljelyvyöhykkeillä. Kevätvehnän viljely on levinnyt viime vuosina myös
III-vyöhykkeelle, minne Anniina aikaisuutensa vuoksi on erittäin hyvä vaihtoehto.
Vyöhykeluokka I, II, III

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral346444105,16,084,241,780,512,7216
Sibelius196408107,08,482,241,979,113,1259
Licamero146264106,55,484,343,778,712,9196
KWS Solanus326252107,316,288,943,279,713,6183
Amaretto576185106,911,589,938,578,612,2241
Demonstrant315962105,61,785,035,878,612,9269
Quarna25789103,3-78,937,679,815,4278
Helmi12571299,36,583,236,276,513,8230
Kreivi135630104,45,183,335,777,813,1304
Lennox145572105,58,379,340,578,413,7261
Anniina3513798,61,185,534,778,615,3227
Jaarli---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2011 - 2018, px.luke.fi

Pakkaamot

Kiuruveden Siemen Oy, Laitinen Pauli

Kiuruvesi

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto