KWS Mistral

Uutuus! Myös luomuna!
Kevätvehnä KWS Mistral, Tilasiemen

KWS Mistral on päätyypin kevätvehnä. Se on päivän Demonstrantia aikaisempi.

KWS Mistral erottuu edukseen satoisuudellaan, hyvällä laonkestävyydellään sekä korkealla hehtolitranpainollaan ja yli 40 gramman tuhannen jyvän painollaan.

KWS Mistral oli mukana Yara Kotkaniemen lannoituskokeissa kasvukaudella 2017. Koetulosten perusteella KWS Mistralin lannoitukseen kannattaa panostaa, jotta lajikkeen parhaat puolet eli suuri sato ja vaatimukset täyttävä valkuaispitoisuus saadaan esille. Riittävällä typpilannoituksella hehtaarisato nousi yli 8 000 kilon ja valkuaispitoisuus lisääntyi runsaalla yhdellä %-yksiköllä.

KWS Mistral luokitellaan Saksassa A-vehnäksi eli myllyvehnäksi. Huippusatojen taustalla on kaksi tekijää, kasvuston suuri jyvämäärä pinta-alayksikköä kohden sekä suuri jyväkoko.

KWS Mistralin lannoituksella varmennetaan mahdollisimman suuri jyväluvun kehittyminen, kasvinsuojelulla ja korrensäätelyllä puolestaan iso jyväkoko.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Saksalainen, jalostaja KWS LOCHOW GMBH.
Edustaja Suomessa Raisioagro Oy.
Kasvuaika
Päätyypin kevätvehnä, kaksi päivää Amarettoa aikaisempi.
Sato
KWS Mistral erottuu muista lajikkeista satoisuudellaan. Se on ollut lajikekokeissa 9% Amarettoa satoisampi.
KWS Mistralin tuhannen jyvän ja hehtolitran painot ovat huippuluokkaa. Lajikkeen valkuaispitoisuus on hieman keskimääräistä pienempi, jos typpilannoitusta ei optimoida KWS Mistralille. Lajike luokitellaan Saksassa laadultaan A-tyypin vehnäksi (hyvä myllyvehnä).
Korsi
Erittäin korrenluja lajike, vaikka korren pituus on keskimääräistä pidempi.
Taudinkestävyys
Tautien torjunnassa on tarkkailtava viime vuosina yleistynyttä keltaruostetta ja tähkä on syytä suojata ruskolaikulta.
Viljelyohje
Kylvötiheys 650-700 itävää jyvää neliölle.

Typpilannoitus savimaalla 160 kg/ha mieluummin jakamalla. Kylvön yhteydessä annetaan 120 kg ja pintalevityksenä
40 kg. Lannoitustaso on säädettävä maalajin ja kokemusten
mukaan.

Kasvunsääteeksi CCC tai vastaava rikkakasviruiskutuksen yhteydessä. Toinen kasvunsääde voi olla tarpeen
ennen tähkälle tuloa sopivalla valmisteella. Kasvitautiruiskutus antaa parhaan vasteen, kun se tehdään heti tähkimisen jälkeen. Varmista hyvä teho ruskolaikkuun ja ruosteisiin.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %Sakoluku
KWS Mistral286511104,35,783,941,580,612,5216
Sibelius146443106,37,781,141,378,813,0257
KWS Solanus276369106,715,488,843,379,913,2182
Licamero146292105,84,983,643,678,812,7194
Amaretto576175106,310,989,138,278,612,0240
Demonstrant295919105,11,883,535,578,512,8260
Quarna45735102,90,080,237,079,714,7271
Helmi12572198,66,182,536,276,713,7228
Kreivi135660103,74,482,735,577,912,9303
Lennox145603104,88,278,640,378,513,5260
Anniina3514398,00,484,634,478,615,1228
Wellamo---------
Wicki---------

Lähde: Viralliset lajikekokeet 2010 - 2017, px.luke.fi

Pakkaamot

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kivistön pakkaamo, Juvonen Samu

Kutajärvi / Hollola

Mahkonen Jouni

Kutajärvi / Hollola

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Tilatuote Kujala Oy, Kujala Seppo ja Sami

Raussila / Elimäki

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto