Uljas

Uutuus! Myös luomuna!
Ohra Uljas

Moderni monitahoinen ohra

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Juha Uusitalon jalostama ohra.
Kasvilajikeluetteloon tulo 2018.
Linjanumero 1505-511.
Kasvuaika
Sen kasvuaika on 89 vrk (Elmerin ollessa 90 vrk ja Torian 91 vrk).
Sato
Uljas on yksi satoisimmista monitahoisista lajikkeista.
Suurijyväinen lajike. Hehtolitranpaino on yli 66 kg, eli vertailukelpoinen kaksitahoisten lajikkeiden kanssa. Valkuaispitoisuus on keskimääräinen.
Lajike-esitteet
Korsi
Korrenluja lajike. Hyvässä kasvussa olevat pellot on syytä käsitellä lippulehtivaiheessa etefonivalmisteilla (esim. Cerone tai vastaava) tai jo pensomisvaiheessa Moddus Evolla tai Medax Maxilla.
Taudinkestävyys
Uljas on suhteellisen taudinkestävä, mutta rehevissä kasvustoissa tautien torjuntatarve on syytä arvioida huolella.
Käyttötarkoitus
Rehuksi. Tärkkelysominaisuuksia testataan.
Viljelyohje
Suositellaan koko ohranviljelyalueelle sekä mineraali- että multamaille.

Cultivar comparison

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gHlp kgValk. %
Elmeri2673491,70,073,441,764,811,0
Toria8644092,114,675,544,766,411,3
Alvari20634689,98,086,444,665,311,7
Kaarle34633891,64,479,744,864,411,1
Uljas17623589,46,774,846,066,411,8
Aukusti56591185,215,382,642,364,612,0
Vertti19584884,24,471,542,965,312,0
Wolmari7583384,615,973,540,163,212,0
Brage6572388,715,877,137,764,912,0
Trym15567387,317,379,840,863,611,9

Pakkaamot

Ollilan tila, Ollila Timo

Lappi / Rauma

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pertolan tila, Ylijoki Juho

Lappi

Siementila Suokas Oy, Suokas Petri

Kauhajoki

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Eskolan pakkaamo, Eskola Timo

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakova Oy, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

JP Trade Oy, Pertola Juha

Lappi / Rauma

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto