Astronaute

Uutuus! Myös luomuna!

Huippulajike valkuaisen tuotantoon! Astronaute on satoisin keltasiemeninen, helposti puitava ja sillä on korkein valkuaispitoisuus.

Alkuperä ja lajikeoikeudet
Lajikeoikeudet omistaa RAGT 2n.
Edustaja Suomessa Tilasiemen Oy.
Sato
Astronaute on ollut satoisin herne lajikekokeissa. Astronaute on keltasiemeninen rehuherne. Sen valkuaispitoisuus on korkein keltasiemenisistä lajikkeista. Astronaute on hyvä vaihtoehto sekä tavanomaiseen että luomutuotantoon valkuaisen tuottamiseen. Herneen viljelyllä voidaan täyttää viherryttämisvaatimus.
Lajike-esitteet
Korsi
Hyvin pystyssä pysyvä lajike, helposti puitava.
Käyttötarkoitus
Rehuherne.
Viljelyohje
Sopiva herneen kylvömäärä 200 – 250 kg/ha eli noin 100 itävää siementä neliölle. Herne tarvitsee viljan fosfori- ja kaliumlannoituksen mutta typpilannoitukseksi riittää kylvön yhteydessä 20 – 30 kg typpeä hehtaarille. Rikkakasvien torjunnasta on huolehdittava. Perusaineilla ja niiden seoksilla saadaan hyvä tulos esimerkiksi mataran torjunnassa. Hernekääriäisen eli paloissa elävien matojen torjumiseksi riittää yksi ruiskutus kukinnan aikana. Ruiskutukseen voidaan yhdistää valikoiva juolavehnäntorjuntaaine.

Lajikevertailu

LajikeKok. kplSato kg/haKasvuaika, pvLako %Pituus cmTsp gValk. %
Astronaute114509100427928824,2
Ingrid10445399299733023,1
Jermu10416998468524922,1
Rocket10409298628325021,4
Jymy12391498498827023,4
Rokka17356896316729923,6
Hulda8348998427826324,6
Karita37340897346930423,0
Hubal-------
Arvika-------

Lähde: Luken viralliset lajikekokeet 2009 - 2016

Pakkaamot

Pelto-Paturi Oy, Peltomäki Eliisa ja Jukka

Turenki / Janakkala

Pertola Kalle

Lappi / Rauma

Pohjois-Karjalan Siemen, Koponen Osmo ja Riikka

Kaatamo / Liperi

Puttolan Siemen Oy, Kaislo Juhani

Jämsä

Riski Aki

Halikko / Salo

Siementila Salo Oy, Salo Markku ja Päivi

Mellilä, Loimaa

Suokkaan pakkaamo, Suokas Petri

Kauhajoki

Teiran pakkaamo, Wickholm Anders ja Marcus

Mustio / Raasepori

Vesannon Siemen Oy, Korhonen Erkki ja Tiina

Horontaipale / Vesanto

Ala-Siuru Panu

Lappi / Rauma

Ituset Oy, Joensuu Jussi ja Eero

Tervakoski / Janakkala

Jakovan tila, Hiidenheimo Pekka

Nummi / Lohja

Kiikan Tilapakkaamo Oy, Kiikka Arttu

Orismala / Isokyrö

Markkulan tila, Markkula Juho ja Tatu

Lappi / Rauma

Mustilan pakkaamo, Penttinen Tuomo

Pekola / Hattula

Rahvolan pakkaamo, Uus-Mäkelä Mika ja Juha-Pekka

Kiukainen / Eura